Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

2014

 • Działania na rzecz ochrony Miejsca Pamięci Muzeum Auschwitz- Birkenau 18-04-2014

  Dobiega końca proces budowania Funduszu Wieczystego, który służy finansowaniu prac konserwatorskich oraz zachowania wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Fundusz powstał z inicjatywy m.in. Władysława Bartoszewskiego. Tegoroczna dotacja polskiego rządu w wysokości 15 mln zł zostanie przekazana do końca kwietnia.

  Czytaj więcej
 • Nowy program MKiDN: Teatr 2015 - Promesa17-04-2014

  2,5 mln złotych wynosi łącznie budżet dwóch priorytetów w ramach nowego programu ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Teatr 2015 - Promesa. Możliwość składania wniosków w systemie EBOI zostanie uruchomiona w maju br. Nabór potrwa do 30 września br.

  Czytaj więcej
 • Minister Bogdan Zdrojewski w warszawskiej bibliotece przy ul. Koszykowej18-04-2014

  W marcu 2015 r. planowane jest zakończenie rozbudowy i modernizacji Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. 17 kwietnia br. teren inwestycji odwiedził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Projekt uzyskał ponad 20 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest MKiDN.

  Czytaj więcej
 • Prezydent RP Bronisław Komorowski: ostatnie 25 lat to pasmo sukcesów w ratowaniu zabytków18-04-2014

  Ostatnie 25 lat to pasmo małych sukcesów, które składają się na wielki sukces ratowania zabytków przypominających naszą obecność w Europie – ocenił prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził opactwo pocysterskie w Lubiążu (Dolnośląskie). Towarzyszący prezydentowi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślił, że tamtejszy zespół klasztorny swoją objętością jest równy łącznie Wawelowi, Muzeum w Wilanowie oraz Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.

  Czytaj więcej
 • „Wniebowstąpienie Chrystusa” wróciło do kościoła św. Marcina w Sicinach16-04-2014

  Przekazanie kolejnego odzyskanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obrazu odbyło się 16 kwietnia 2014 r. w Sali Nowej Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Jeden z cyklu piętnastu przedstawień tajemnic różańcowych, wg źródeł autorstwa szkoły Michaela Willmanna ( XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem), pochodzi z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj. dolnośląskie). W konferencji prasowej wziął udział Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski.

  Czytaj więcej
 • Nowa witryna z dziełami utraconymi18-04-2014

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945. Główną częścią witryny jest systematycznie powiększający się katalog dzieł odzyskanych.

  Czytaj więcej
 • Gloria Artis dla Camilli Panufnik15-04-2014

  Lady Camilla Panufnik, fotograficzka, wdowa po kompozytorze Andrzeju Panufniku odebrała 15 kwietnia br. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Laureatka całe życie poświęciła promocji twórczości i dziedzictwa swojego męża.

  Czytaj więcej
 • Finał Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej11-04-2014

  Laureaci I Edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej odebrali nagrody z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Finał konkursu odbył się 11 kwietnia br. w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Czytaj więcej
 • Minister Bogdan Zdrojewski gościem Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego11-04-2014

  XV Dolnośląskie Forum Samorządu Terytorialnego odbywało się 10 -11 kwietnia br. w Kudowie Zdroju. Gościem dorocznego spotkania samorządowców był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

  Czytaj więcej
 • Zaginione obrazy Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej „Kali” wracają do Muzeum Polskiego w Rapperswilu11-04-2014

  Do Muzeum Polskiego w Rapperswilu powracają zaginione obrazy Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej „Kali” (1918-1998), jednej z najbardziej cenionych polskich malarek współczesnych, działających z dużym powodzeniem poza granicami Kraju (w Belgii, Kanadzie, a od 1953 r. także w Stanach Zjednoczonych). Na mocy zapisu testamentowego, z czerwca 1988 r. artystka przekazała w darze Muzeum Polskiemu w Rapperswilu kolekcję 86 swoich dzieł. Hanna Gordziałkowska-Weynerowska  zmarła 20 czerwca 1998 roku, jednak jej ostatnia wola nie została dotąd wypełniona. Obrazy nie dotarły do miejsca przeznaczenia.

  Czytaj więcej
 • Minister Bogdan Zdrojewski wręczył medale „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”11-04-2014

  19 osób zostało uhonorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia odebrali wybitni przedstawiciele środowiska filmowego, muzycznego oraz literackiego.

  Czytaj więcej
 • VIII posiedzenie Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów08-04-2014

  W dniach 2-4 kwietnia 2014 roku w Wilnie odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Posiedzeniu współprzewodniczyli podsekretarz stanu w MKiDN Małgorzata Omilanowska oraz wiceminister kultury Republiki Litewskiej Romas Jarockis.

  Czytaj więcej
 • Zabytkowy „Maroszek” wrócił do Polski08-04-2014

  Karabin samopowtarzalny „Maroszek”, stanowiący niezwykle wartościowy przykład polskiej przedwojennej myśli technicznej, został zaprezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystość z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odbyła się 8 kwietnia br.

  Czytaj więcej
 • Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach 11-04-2014

  Upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Papieża - Polaka, którego pontyfikat zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. To cel, który przyświecał budowie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. W uroczystym otwarciu nowej ekspozycji stałej, które odbyło się 9 kwietnia br., wziął udział  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

  Czytaj więcej
 • „Pamięć Europy”01-04-2014

  Przedstawiciele ponad 150 instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się historią XX wieku z ponad 20 krajów Europy spotkają się w Pradze, gdzie od 9 do 11 kwietnia br. potrwa III edycja międzynarodowego sympozjum „Pamięć Europy”. Będą rozmawiać o współczesnej kulturze pamięci w kontekście przypadających w tym roku ważnych rocznic historycznych. Sympozjum otworzą m.in. Małgorzata Omilanowska -Podsekretarz Stanu w MKiDN, Lubomír Zaorálek - minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej oraz Jiří Drahoš - prezes Czeskiej Akademii Nauk.

  Czytaj więcej
Strony: 1-15 z 83 Następna strona >>

koniec głównej treści