"Kultura Dostępna" w internecie

18-03-2015

Konferencja prasowa Kultura Dostépna w internecie. fot. Danuta Matloch
Konferencja prasowa "Kultura Dostępna" w internecie. fot. Danuta Matloch

Konferencja prasowa Kultura Dostépna w internecie. fot. Danuta Matloch
Konferencja prasowa "Kultura Dostępna" w internecie. fot. Danuta Matloch

Konferencja prasowa Kultura Dostépna w internecie. fot. Danuta Matloch
Konferencja prasowa "Kultura Dostępna" w internecie. fot. Danuta Matloch

Konferencja prasowa Kultura Dostépna w internecie. fot. Danuta Matloch
Konferencja prasowa "Kultura Dostępna" w internecie. fot. Danuta Matloch

7,5 tys. filmów, animacji, dokumentów, spektakli teatralnych, koncertów oraz programów telewizyjnych i audycji radiowych w zasobach NInA. 600 tys. obiektów cyfrowych w POLONIE. 14 mln skanów archiwalnych. 220 tys. obiektów muzealnych. To część materiałów dostępnych w internecie, dzięki czemu staje się on ważnym medium niwelującym bariery w dotarciu do kultury. Szczegóły przedstawiono 18.marca br. na konferencji prasowej z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Uczestnikami konferencji, która odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, byli także: dyrektor NInA Michał Merczyński, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski oraz prezes zarządu Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska. 

Barier, które decydują o tym, że wiele grup społecznych nie ma pełnego, właściwego dostępu do kultury jest bardzo wiele. Ich znoszenie czy minimalizowanie musi być procesem wielowątkowym, złożonym z bardzo wielu różnych działań. Jednym z istotniejszych elementów jest dostęp do kultury w sieci (…). Każdy, kto raz w życiu był w teatrze wie, że oglądanie tego spektaklu na ekranie nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z teatrem. Każdy, kto raz w życiu był na dobrym koncercie muzyki w filharmonii wie, że żadne, nawet najlepsze nagranie, nie zastąpi mu doświadczenia, przeżycia, „dotknięcia” tej muzyki w sposób rzeczywisty. Mimo pewnych ograniczeń, kultura w sieci jawi się jednak jako narzędzie realnego dostępu do treści kultury. Mam poczucie, że wielu młodych ludzi, którzy świetnie sobie radzą z surfowaniem i wyszukiwaniem nowych rzeczy, nie ma świadomości tego, jak dużo można w sieci znaleźć i jak wielu rzeczy doświadczyć- mówiła minister Omilanowska.

Do pobrania: Informacja prasowa (PDF)

Ilość materiałów w sieci cały czas rośnie. W efekcie poszerza się dostęp do kultury dla osób, które bez sieci nie mają - z rozmaitych przyczyn – możliwości osobistego w niej uczestnictwa. Wpisuje się to w realizowany przez MKiDN program KULTURA DOSTĘPNA.

Pierwszym jego elementem był pakiet muzealny.  Od 1 lutego br. dzieci i ucząca się młodzież mogą za 1 zł zwiedzać Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach i Poznaniu, a także Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Oprócz tego, w 17 placówkach odbędzie się też w tym roku ok. 4 tys. dodatkowych - finansowanych przez resort - lekcji muzealnych.

Do programu przystąpiły także muzea prezentujące sztukę współczesną. Za złotówkę uczniowie i studenci mogą zwiedzać w warszawie Zachętę – Narodową Galerię Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a wstęp do Muzeum Sztuki Nowoczesnej dla wszystkich jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa zadeklarowały również samorządowe instytucje kultury- Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria ARSENAŁ
w Białymstoku, CSW „Znaki Czasu” w Toruniu oraz CSW Łaźnia w Gdańsku

Oferta tańszego dostępu do wydarzeń artystycznych jest systematycznie rozszerzana. Do prowadzonych od kilku lat działań należą: „Darmowy Listopad” ( 4 rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski w Warszawie są dostępne bezpłatnie przez cały miesiąc, towarzyszą temu lekcje muzealne) oraz „Muzeum za złotówkę” — kilkadziesiąt instytucji w całej Polsce oferuje bilety wstępu za 1 zł dla dzieci do lat 16.

Kolejne elementy programu będą wprowadzane w trakcie 2015 r. Informacje o zniżkach lub bezpłatnych wejściówkach będzie można znaleźć na stronie internetowej kulturadostepna.pl, której uruchomienie planowane jest przed wakacjami.

 

 powrót