"Martwa natura wanitatywna" Philippa Sauerlanda kupiona przez Muzeum Narodowe w Gdańsku

09-03-2015

 

Przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 7 marca br. w domu aukcyjnym Dorotheum w Pradze (Republika Czeska) został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowym w Gdańsku obraz Martwa natura wanitatywna Philippa Sauerlanda.

Philipp Sauerland (1677–1762) — artysta wywodzący się z gdańskiej rodziny malarzy — specjalizował się w martwej naturze. W 1714 lub 1715 r. wyjechał do Wrocławia, gdzie zdobył uznanie jako mistrz pędzla.

Martwa natura wanitatywna (obraz wykonany techniką olejną, na płótnie, dublowany, o wymiarach 38 na 34 cm) jest najprawdopodobniej najwcześniejszym zachowanym dziełem artysty, a także jedynym, które powstało jeszcze w Gdańsku. Jego zakup stał się możliwy dzięki Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzacie Omilanowskiej, która przyznała MNG środki finansowe wraz z pełnomocnictwem do udziału w aukcji.

Szczególne podziękowania należą się dr. hab. Marcinowi Kalecińskiemu za odnalezienie obrazu w katalogu aukcyjnym, dr Annie Sobeckiej za starania o zainteresowanie obrazem MNG i MKiDN oraz całemu zespołowi MNG za sprawne działanie.

Obraz w istotny sposób wzbogaci zbiory MNG, a szczególnie ekspozycję stałą malarstwa gdańskiego — zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym, wspaniale korespondując ze zbiorami malarstwa holenderskiego. Martwa natura wanitatywna była gatunkiem niezwykle popularnym w Holandii, kilka takich przedstawień znajduje się w kolekcji malarstwa flamandzkiego i holenderskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Prezentacja obrazu uwypukli jeszcze mocniej wpływ malarstwa holenderskiego na gdańskie.

Martwa natura wanitatywna Philippa Sauerlanda ma już przygotowane miejsce w Galerii Malarstwa Gdańskiego w Oddziale Sztuki Dawnej MNG, przy ul. Toruńskiej 1 i niebawem będzie można obraz ten tam podziwiać.

 powrót