"Młoda Polska": stypendia dla „najlepszych z najlepszych”

21-04-2016

Na zdjęciu: Wręczenie dyplomów laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN Młoda Polska - zdjęcie zbiorowe. autor zdjęcia: Danuta MatlochWręczenie dyplomów laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN Młoda Polska. fot.: Danuta Matloch

Na zdjęciu: Wręczenie dyplomów laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN Młoda Polska - zdjęcie zbiorowe. autor zdjęcia: Danuta MatlochWręczenie dyplomów laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN Młoda Polska. fot.: Danuta Matloch

Na zdjęciu: Wręczenie dyplomów laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN Młoda Polska - zdjęcie zbiorowe. autor zdjęcia: Danuta MatlochWręczenie dyplomów laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN Młoda Polska. fot.: Danuta Matloch

 

92 laureatów XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska" otrzymało z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego stypendia, które mają umożliwić dokonanie znaczącego postępu w karierze artystycznej. „To najlepsi z najlepszych” - powiedział o stypendystach minister.

Podczas uroczystości, która odbyła się 21 kwietnia br. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wicepremier podkreślił, że jest to „obowiązek państwa, by wspierać wybitnie utalentowanych młodych ludzi".

"Mecenasem jest państwo. My tylko jesteśmy przekaźnikiem środków publicznych na cele dobra publicznego" - zaznaczył wicepremier.

Dobro publiczne - jak mówił minister - "to na ogół jest taki cel, który dotyczy dwóch obszarów działalności publicznej, działalności społecznej, działalności państwa, ale działalności także społeczeństwa".

"Po pierwsze, to jest obszar opieki nad tymi, którym trzeba pomagać, a po drugie - to jest obszar wspierania tych, którzy są najcenniejsi dla wspólnoty politycznej (…) I tu mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem: mamy do czynienia z tym, co jest najcenniejsze dla społeczeństwa, dla naszej wspólnoty politycznej, dla Polski. (…) Mamy do czynienia z talentami, z ludźmi wyposażonymi w ten boski dar tworzenia, kreowania, bycia ponad przeciętną. Ale ludźmi, którzy dzięki temu talentowi właśnie wkładają, co najlepsze, do dorobku całego społeczeństwa, całej wspólnoty politycznej. (...) Tak wszelkie tego typu programy stypendialne są pomyślane i chyba bardzo dobrze. Mam olbrzymią przyjemność, bo to jest duża przyjemność, uczestniczyć w dawaniu dobrych rzeczy dla wspaniałych, dobrych ludzi" - podkreślił minister.

Przyznawanie stypendiów w ramach programu "Młoda Polska" minister nazwał "służbą państwową w kierunku najbardziej utalentowanych młodych ludzi, którzy w różnych dziedzinach sztuki będą się na pewno rozwijali". Jak przypomniał, stypendystą tego programu był np. pianista Rafał Blechacz.

"Jednym problemem związanym z tym programem jest to, że mamy wciąż zbyt szczupłe środki. Ale będziemy starali się oczywiście zwiększać możliwość wsparcia dla młodych twórców. Myślę, że oni to bardzo rozsądnie wykorzystują, to są często takie inwestycje podstawowe, jak np. w mistrzowskie instrumenty. (...) My mamy na te stypendia w programie +Młoda Polska+ niecałe 4 mln zł. Jest on bardzo precyzyjnie realizowany (...). Jest olbrzymia konkurencja, dlatego - państwo jesteście najlepsi z najlepszych. (...) Tym bardziej serdecznie gratuluję. Bo jesteście zwycięzcami, jesteście faktycznie tymi najlepszymi" - mówił prof. Gliński.

Zwracając się do stypendystów, minister powiedział:

"Mam tę prośbę: żebyście państwo pamiętali o tym, że jesteście bardzo dla nas cenni. Dla nas - mówię o całym polskim społeczeństwie, o Polakach.  Bo ci najbardziej utalentowani mają pewne drobne zobowiązania wobec innych. Tak to chyba rozumiemy i myślę, że państwo też jesteście tego świadomi. (…) Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim państwu, wszystkim zdobywcom tych stypendiów - to są osoby z bardzo różnych dziedzin sztuki i bardzo dobrze, bo trzeba wspierać faktycznie bardzo różne talenty w różnych dziedzinach; to robimy. (…) Gratuluję wychowawcom, gratuluję nauczycielom. Gratuluję instytucjom, z którymi państwo jesteście związani. Gratuluję rodzicom, rodzinom, przyjaciołom".

O programie

Program "Młoda Polska" przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, wykazujących się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanych dziedzinach. Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej.

Łączna wartość stypendiów w XIII edycji programu "Młoda Polska" wyniosła prawie 4 mln zł (3,750,000 zł). Stypendia przyznane zostały 92 osobom, w kategoriach: muzyka, film, fotografia, literatura, taniec, teatr i sztuki wizualne. Najwięcej – 59 - przyznanych zostało w kategorii muzyka.

Cele, na które wykorzystane będą stypendia, to np.: studia operatorskie w American Film Institute Conservatory w Los Angeles (Marcin Banasiak), wyposażenie pracowni filmu animowanego i realizacja projektu z udziałem dzieci (Monika Kuczyniecka), projekt fotograficzny pt. "Miastomorfozy" (Marek Berezowski), projekt fotograficzny dokumentujący opuszczone miejsca przestrzeni publicznej w Polsce (Tomasz Gotfryd).

To także np.: napisanie poematu "Polka" i przygotowanie książki do druku (Robert Król), napisanie zbioru opowiadań "Granice ekspresji" (Marta Kwaśnicka), przygotowanie i wydanie książki dla dzieci o wynalazczyniach, odkrywczyniach i pionierkach (Małgorzata Frąckiewicz), wydanie płyty DVD z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Chopin Piano Quintet (Maria Stanienda), studia aktorskie w The Royal Central School of Speech and Drama, University of London (Mateusz Mirek).

Instrumenty, które dzięki stypendiom kupią beneficjenci programu "Młoda Polska", to np.: fortepian, skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet poprzeczny, akordeon koncertowy.

Najwięcej stypendystów w XIII edycji programu pochodzi z województw: mazowieckiego (32), małopolskiego (12) i śląskiego (11).

W 2015 roku złożono 726 poprawnych wniosków o stypendium na 2016 rok.

źródło: MKiDN, PAPpowrót