36. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku. Dyskusja o kulturze z udziałem prof. Glińskiego

17-10-2018

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

- Kultura i świat społeczny nie lubią drastycznych zmian. Chcemy, żeby polska kultura się zmieniała, ale uważamy, że powinna to być bardziej korekta, a nie gwałtowna zmiana – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński, który w środę 17 października był uczestnikiem dyskusji Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kultury na Podlasiu. W panelu odbywającym się w ramach 36. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku wzięli również udział ks. abp Tadeusz Wojda SAC oraz ks. bp Henryk Ciereszko, dyrektorzy lokalnych instytucji kultury oraz Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Od 20 lat jestem związany z Białymstokiem, nadal jestem profesorem na Uniwersytecie w Białymstoku, wprawdzie od 3 lat jestem na urlopie bezpłatnym, ale z tym regionem jestem szczególnie związany – podkreślił na początku dyskusji wicepremier prof. Piotr Gliński.

Minister kultury zaznaczył, że współczesny świat jest „brutalną areną walki, również kulturalnej”. - To jest widoczne, to obserwujemy – powiedział.

-Kultura i świat społeczny nie lubią zmian drastycznych, nawet jeśli czasami jest taka potrzeba. My mówimy: korekta, a nie rewolucja. Chcemy, żeby polska kultura się zmieniała, ale uważamy, że powinno to zmierzać w kierunku korekty, a nie gwałtownej zmiany – podkreślił prof. Gliński.

W swoim wystąpieniu minister nawiązał do kwestii wolności w dziedzinie kultury.

- Jesteśmy za wolnością. Często bywamy oskarżani w tym kontekście z obu stron, że jest albo za mało, albo za dużo wolności. My jesteśmy za wolnością, ale jak wszyscy wiemy ta kwestia jest bardzo trudna – powiedział wicepremier.

Minister kultury podkreślił również, że obecnie MKiDN i polski rząd budują ok. 20 nowych instytucji kultury w całym kraju.

- Budujemy, bo jest taka potrzebna, na mapie naszego kraju było tak dużo białych plam. Budujemy np. Muzeum Historii Polski czy Muzeum Kresów w Lublinie. W Białymstoku tworzymy Muzeum Pamięci Sybiru. Warto pamiętać, ze to dzięki naszej decyzji i m.in. dzięki pieniądzom z MKiDN to Muzeum jest dziś tworzone - powiedział Piotra Glińskiego. 

W panelu dyskusyjnym pt. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kultury na Podlasiu wzięli udział białostoccy duchowni – ks. abp Tadeusz Wojda SAC oraz ks. bp Henryk Ciereszko, a także przedstawiciele lokalnych instytucji kultury – dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Półtorak, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki Damian Tanajewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski oraz Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Małgorzata Dajnowicz.

Wicepremier mówił o głównych założeniach polityki kulturalnej rządu w nawiązaniu do działalności instytucji kulturalnych regionu.

- Kultura na Podlasiu zależy od Podlasian, od miejscowych decydentów, wszystko jest kwestią oddolności. Dobrze by było, żeby nie niszczyć tego, co najważniejsze - wyjaśnił wicepremier i przypomniał, że ponad 360 projektów z województwa podlaskiego otrzymało wsparcie z resortu kultury w ciągu ostatnich 2,5 roku.

- Bardzo ważne jest, aby stworzyć warunki do tworzenia kultury oddolnie, naszą rolą jest stworzenie warunków do tej różnorodności - podkreślił wicepremier.

Obecni na konferencji przedstawiciele podlaskich instytucji kulturalnych ocenili, że wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury jest "niezwykle istotne" i ważne w kontekście dalszego rozwoju tych placówek i prowadzonych przez nie przedsięwzięć.

Ks. Adam Matan, kapelan Klubu Inteligencji Katolickiej w Białymstoku podkreślił, że udział ministra kultury w tym wydarzeniu jest bardzo ważny.

 - Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się już po raz 36. I dopiero teraz po raz pierwszy odwiedza nas minister kultury. Cieszymy się z tego bardzo – podkreślił ks. Matan.


 powrót