74. rocznica bitwy o Monte Cassino

17-05-2018

na zdjęciu klasztor na Monte Cassino. autor zdjęcia Jacek Turczyk/PAPfot.: Jacek Turczyk/PAP

Uroczysta msza św. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino oraz Apel Poległych – to główne uroczystości przygotowane z okazji 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w których będzie uczestniczył wiceminister kultury Jarosław Sellin. Sekretarz Stanu w MKiDN dwudniową wizytę we Włoszech rozpocznie 18 maja. Oprócz udziału w uroczystościach na Monte Cassino zaplanowane jest też spotkanie m.in. z rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie.  
 
Uroczystości 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w których będzie uczestniczył wiceminister kultury Jarosław Sellin, odbędą się 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. We mszy św., Apelu Pamięci i złożeniu wieńca wezmą udział również minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, córka gen. Andersa, senator Anna Maria Anders oraz szef  Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk. 
 
– Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie – te słowa wypisane na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino są dla nas zobowiązaniem, by pamięć o polskich żołnierzach była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wzgórze Monte Cassino jest symbolem wielkiego umiłowania ojczyzny i wierności służbie. Pamiętamy i będziemy dbali o pamięć o tych, którzy za naszą wolność przelali krew – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. 

Bitwa o Monte Cassino

Przed 70 laty, na „przeklęte męką konania poprzedników” wzgórze, uderzyli żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Po latach oczekiwania, cierpień i upodlenia, dążenia żołnierzy gen. Władysława Andersa miały się spełnić. Walcząc o Monte Cassino w operacji „Honker” (krzyk dzikich gęsi powracających z wyraju) chcieli podliczyć i wyrównać rachunki ze znienawidzonym wrogiem, mając w pogardzie śmierć i rany.
 
Po nieudanych, choć krwawych i heroicznych uderzeniach Francuzów, Anglików, Nowozelandczyków, Szkotów, Irlandczyków i Hindusów, których kości na zawsze pozostały w ruinach miasta i na wzgórzach 593 i 569, Widma, Gardzieli, na kompleks wzgórz Monte Cassino ruszyli Polacy.
 
Żołnierze „Tułaczej Armii” - więźniowie syberyjskich łagrów, którzy przeszli sowieckie piekło, sieroty uratowane od pewnej śmierci, świetnie wyszkoleni w Korpusie Kadetów w Palestynie marzyli, by w polskim mundurze walczyć z wrogiem. Rankiem 18 maja, po siedmiu dniach bitwy, gdy wiatr rozpędził dym w ruinach klasztoru ponad straszliwym pobojowiskiem, na długim drzewcu załopotała biało-czerwona flaga.
    
Bitwa była tym trudniejsza dla żołnierzy, gdyż rozpoczynała się po konferencji w Teheranie, szczególnie istotnej i tragicznej dla kresowiaków. Nie uznajemy i nigdy nie uznamy jednostronnych decyzji oddających nasz Kraj na pastwę bolszewikom. Naród Polski w tej wojnie wzniósł się na szczyty bohaterstwa. Pojęcie Honoru, Wolności i Sprawiedliwości jest jednakie dla wszystkich cywilizowanych narodów. Za te świętości przelaliśmy morze krwi – napisał po zwycięskiej bitwie gen. Władysław Anders

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino

W czasie walk o Monte Cassino śmierć zabrała 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Władysława Andersa. Obok spoczęło również ciało jego małżonki kpt. Ireny Anders. Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy, w tym grób dowódcy 3 Dywizji Strzelców Karpackich gen. Bronisława Ducha. 

Nawiedzenie grobu Świętego Jana Pawła II

18 maja, w 98. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II, wiceminister Jarosław Sellin nawiedzi Jego grób, oddając Mu hołd.  Drugiego dnia wizyty we Włoszech - 19 maja wiceminister Sellin spotka się z rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, a także odwiedzi Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej i Instytut Polski w Rzymie. 
 


powrót