Adam Hanuszkiewicz nie żyje. Odszedł wybitny aktor, reżyser i dyrektor teatrów

04-12-2011

W wieku 87 lat w warszawskim szpitalu zmarł wybitny aktor i reżyser teatralny Adam Hanuszkiewicz.

Urodził się w 1924 r. we Lwowie. Debiutował w 1945 roku, w rzeszowskim teatrze, rolą Wacława w "Zemście" Aleksandra Fredry. W 1951 roku, sztuką Leonida Rachmanowa "Niespokojna starość" , zadebiutował w roli reżysera w Teatrze Polskim w Poznaniu. W latach 1956-63 był dyrektorem Teatru Telewizji, później dyrektorem teatrów warszawskich: Powszechnego, Narodowego i Nowego.

 Adam Hanuszkiewicz nie żyje. Odszedł wybitny aktor,
 reżyser i dyrektor teatrów

Fot. PAP

Hanuszkiewicz sięgał po różnorodny repertuar. W swoich inscenizacjach szukał nowych środków wyrazu. Sam Hanuszkiewicz za najważniejsze spektakle w swej karierze reżyserskiej uważał m.in. "Norwida" i "Wesele" w Teatrze Narodowym. Jak podkreślał w wywiadach prasowych, klasyczne teksty literatury dramatycznej "są najbardziej współczesną literaturą, ale teatr musi ten fakt swoimi przedstawieniami udowodnić".

Do jego najbardziej znanych adaptacji należą również "Zbrodnia i kara" i "Wyzwolenie" w Teatrze Powszechnym, "Ksiądz Marek" w Dramatycznym oraz "Dziady" i "Balladyna" w Teatrze Narodowym. To właśnie "Balladyna", którą wyreżyserował w 1974 roku, weszła do historii polskiego teatru. Reżyser zaskoczył widzów oryginalnymi, jak na tamte czasy, efektami, między innymi posadził Goplanę na japońskim motocyklu. W Teatrze Telewizji realizował klasyków literatury europejskiej między innymi Moliera, Szekspira, Dostojewskiego, Czechowa, Elliota, Sartre'a, a także klasykę narodową od Mickiewicza po Mrożka.

Na dorobek artysty składają się też role filmowe, między innymi "Zuzanna i chłopcy", "Spóźnieni przechodnieö oraz teatralne, jak: Hamlet, Don Juan, Prospero w "Burzy" i Tytus w "Berenice". Adam Hanuszkiewicz przenosząc w brawurowy sposób na scenę uznane dzieła literackie, wywoływał skrajne opinie widzów i krytyki.

Hanuszkiewicz był samoukiem. Nie ukończył żadnej z artystycznych uczelni, czego czasem - jak przyznawał w wywiadach - żałował.

Adam Hanuszkiewicz w roku 2002 odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2005 otrzymał złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".powrót