Andrzej Krauze ze Złotym Medalem "Gloria Artis"

22-05-2017

Na zdjęciu: Wicepremier Piotr Gliński,
 wiceminister Wanda Zwinogrodzka,
 Andzrzej Krauze,
 Andrzej Doboszfot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Wicepremier Piotr Gliński,
 Andzrzej Krauzefot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Wicepremier Piotr Gliński,
 Andzrzej Krauze,
 Andrzej Doboszfot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Wicepremier Piotr Gliński,
 Andzrzej Krauzefot. Danuta Matloch

 

„To najwyższe odznaczenie, jakie minister kultury w imieniu Rzeczypospolitej może przekazać artyście. To jest hołd RP za twoją wieloletnią pracę i liczymy na więcej” - powiedział wicepremier Piotr Gliński, wręczając w MKiDN Andrzejowi Krauze Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W uroczystości uczestniczyła także wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

"Codziennie czekamy na nowe rysunki" - podkreślił prof. Piotr Gliński, dekorując wybitnego rysownika medalem.

"Myślę, że Rzeczpospolita tym skromnym gestem nadrabia lata zaległości i swój dług przynajmniej częściowo spłaca" - dodał wicepremier.

"Bardzo szybko zaczął współpracować z pismami (...), ale stał się także ilustratorem. Ilustrował bajki Stanisława Jachowicza o niesfornym Tadeuszku (...), bajki Kryłowa, poetę Górzańskiego" - przypomniał w swojej laudacji na cześć rysownika krytyk literacki i felietonista Andrzej Dobosz.

Andrzej Krauze (ur. 1947 r. w Dawidach Bankowych) jest polskim grafikiem, rysownikiem i plakacistą, znanym głównie z rysunków satyrycznych. W swoim dorobku ma wiele plakatów filmowych i teatralnych oraz ilustracji do książek. Jeszcze przed studiami publikował swoje rysunki m.in. w miesięczniku "Wiedza i Życie", gdzie zadebiutował w 1965 r. W 1966 r. rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - najpierw na Wydziale Malarstwa, potem wybrał specjalność projektowanie graficzne (studia pod kierunkiem Henryka Tomaszewskiego). Jego praca dyplomowa, film animowany "Lekcja fruwania", został uznany przez cenzurę za niebezpieczny i nie był emitowany. Od 1970 r. współpracował ze "Szpilkami", a w latach 1974–81 jego felietony rysunkowe ukazywały się na łamach "Kultury". Zamieszczał swoje rysunki także w "Tygodniku Solidarność" i wydawnictwach podziemnych. Ilustrował książki drukowane w drugim obiegu (m.in. "Folwark zwierzęcy" Orwella).

W 1979 r. wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii. Od 1989 r. współpracował z brytyjskim dziennikiem "The Guardian", a od 2000 r. z "Rzeczpospolitą". Publikował również w "The Times", "The Observer" i "The Sunday Telegraph". Od grudnia 2012 r. do stycznia 2013 r. był współpracownikiem czasopisma "W sieci", a od stycznia 2013 r. pracuje w piśmie "Do Rzeczy".

Jest wielokrotnym laureatem Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpiki. W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego.

/źródło: MKiDN, PAP/

 powrót