Arkadiusz Rybicki i Maciej Płażyński- odznaczeni Medalami Gloria Artis.

16-04-2010

Arkadiusz Rybicki  i Maciej Płażyński  zostali pośmiertnie odznaczeni  przez Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Arkadiusz Rybicki- opozycjonista, historyk, laureat Narodowego Orderu Zasługi przyznanego przez Prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, był jednym z założycieli i wydawców pisma "Bratniak", działaczem Solidarności  internowanym w czasie stanu wojennego.  Wraz z Maciejem Grzywaczewskim spisał 21 postulatów, jakie zostały postawione ówczesnemu rządowi przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. W 1999 roku Arkadiusz Rybicki został wiceministrem kultury, w latach 2000-2002 był również kuratorem Narodowego Zakładu im. Ossolińskich.

Maciej Płażyński, jeden ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej, po wprowadzeniu stanu wojennego kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, a później był aktywnym działaczem podziemia solidarnościowego. Do 1996 roku pełnił funkcję wojewody gdańskiego, a w latach 1997-2001- marszałka Sejmu RP, zasiadał też w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.powrót