„Instytucja niezwykle ważna”. Muzeum II Wojny Światowej świętuje rok istnienia

06-04-2018

na zdjęciu pochodzący z 1945 roku  amerykański samochód Dodge WC 52. autor zdjęcia Mikołaj Bujakfot.: Mikołaj Bujak

na zdjęciu Wiceminister Jarosław Sellin w tle pochodzący z 1945 roku  amerykański samochód Dodge WC 52. autor zdjęcia Mikołaj Bujakfot.: Mikołaj Bujak

na zdjęciu posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. autor zdjęcia Mikołaj Bujakfot.: Mikołaj Bujak

na zdjęciu posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. autor zdjęcia Mikołaj Bujakfot.: Mikołaj Bujak

 

- Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uzupełniła swój skład o dr Ewę Kowalską, która kieruje Muzeum Katyńskim w Warszawie - powiedział w piątek 6 kwietnia wiceminister kultury Jarosław Sellin, który wziął udział w konferencji prasowej z okazji pierwszej rocznicy powstania muzeum. Placówka zaprezentowała również swój najciekawszy eksponat - pochodzący z 1945 roku  amerykański samochód Dodge WC 52.

Dr Ewa Kowalska dołączyła do Rady Muzeum II Wojny Światowej

7 lutego 2018 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał zarządzenie o powołaniu członków Rady Muzeum przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na kadencję w latach 2018-2022 w następującym składzie: prof. nadzw. dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. dr Marek Jan Chodakiewicz, dr Jacek Friedrich, prof. Jerzy Grzywacz, prof. dr hab. Mirosław Golon, prof. nadzw. dr hab. Piotr Majewski, prof. nadzw. dr hab. Bogdan Musiał, prof. nadzw. dr hab. Piotr Mileniusz Niwiński, prof. dr hab. Andrzej Nowak, Piotr Semka, prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, ks. dr Jarosław Wąsowicz, prof. dr hab. Tadeusz Wojciech Wolsza, prof. dr hab. Jan Krzysztof Żaryn.

- Trzeba było uzupełnić skład Rady muzeum, ponieważ władze lokalne, regionalne odmówiły rekomendowania i wysłania do Rady własnych przedstawicieli, choć mieli do tego prawo - mówię zarówno o marszałku woj. pomorskiego i prezydencie miasta Gdańska. W związku z tym Rada uzupełniła swój skład o dr Ewę Kowalską, która kieruje Muzeum Katyńskim w Warszawie - poinformował wiceminister Sellin.

Z okazji rocznicy w piątek odbyło się też pierwsze posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej w jej nowym składzie powołanym w lutym br. przez MKiDN.

Przewodniczącym Rady został prof. Tadeusz Wolsza – redaktor naczelny pisma „Dzieje najnowsze”, a w jej wiceprzewodniczącym – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich.

„Instytucja niezwykle ważna dla polskiej polityki historycznej”

Wiceminister kultury mówił, że Muzeum II Wojny Światowej jest "instytucją niezwykle ważną dla polskiej polityki historycznej", a II wojna światowa jest "w świadomości Polaków kluczowym momentem rozważanym, rozpatrywanym, dyskutowanym i przeżywanym przez Polaków". Jak dodał, z przeprowadzonych przez MKiDN badań wynika, że rozmowy o historii blisko połowy Polaków dotyczą lat 1939-1945.

Sekretarz Stanu w MKiDN podkreślił, że "nie chce uciekać od kontrowersji związanych z narracją Muzeum II Wojny Światowej". "Moim zdaniem poprzednia dyrekcja popełniła błąd nie wszczynając ogólnonarodowej dyskusji na temat tego o czym powinno opowiadać polskie muzeum II wojny. Koncepcję tego muzeum wymyślono przez poprzedników w zamkniętym kręgu, bez żadnej dyskusji zewnętrznej" – podkreślił Jarosław Sellin.

„O prawdę historyczną należy się bić”

Podziękował także dyrektorowi Karolowi Nawrockiemu oraz zastępcom dyrektora: Grzegorzowi Berendtowi, Julii Katarzynie Olechno i Tomaszowi Szturo za to, że "są dokonywane dobre korekty w polskim muzeum II wojny światowej i narracji wystawy; że są organizowane bardzo interesujące wystawy czasowe".

Zdaniem wiceministra Jarosława Sellina o prawdę historyczną "należy się bić". "Prawda historyczna jest taka, że Polki i Polacy mają zdecydowanie więcej powodów do dumy w związku z latami 1939-45 niż do jakiegoś wstydu" - dodał.

 

Eksponat roku: Dodge WC 52

W ramach obchodów pierwszych urodzin Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na placu przed Muzeum zaprezentowano Eksponat Roku: Dodge’a WC 52. To wielozadaniowy, lekki samochód ciężarowy produkowany w latach 1941 – 1945 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest najciekawszym eksponatem, pozyskanym przez Muzeum w ciągu roku jego działalności.

Prezentowany pojazd został wyprodukowany w 1945 r., w tym samym roku został przetransportowany do Europy. Pojazdy serii WC wytwarzano w wielu wersjach, m.in.: wozów dowodzenia, ambulansów, samobieżnych dział przeciwpancernych i samochodów rozpoznawczych. Najczęściej jednak wykorzystywano je do holowania artylerii i przewozu żołnierzy. Do końca wojny wyprodukowano ogółem ok. 60 tys. sztuk Dodge’a WC 52. Poza siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, służyły one m.in. w armiach: brytyjskiej, Wolnych Francuzów, sowieckiej, a także w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

 

Źródło: /PAP, MKiDN/powrót