„Już sama nominacja do Oscara świadczy o sukcesie”. Prestiżowe nagrody wręczone po raz 90.

05-03-2018

Na zdjęciu: Gala wręczenia Oskarówfot. PAP/EPA/AARON POOLE/AMPAS /HANDOUT

Na zdjęciu: Gala wręczenia Oskarówfot. PAP/EPA/AARON POOLE/AMPAS /HANDOUT

Na zdjęciu: Gala wręczenia Oskarówfot. PAP/EPA/AARON POOLE/AMPAS /HANDOUT

 

- Już sama nominacja do Oscara świadczy o wielkim sukcesie tego filmu. Ta polsko-brytyjska produkcja otrzymała m.in. Europejską Nagrodę Filmową i nominację do Złotych Globów – tak o nominowanym do Oscara filmie „Twój Vincent” powiedział minister kultury Piotr Gliński. Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany otrzymała produkcja "Coco" w reżyserii Lee Unkricha i Adriana Moliny. 90. gala rozdania Oscarów odbyła się w Los Angeles w nocy z 4 na 5 marca.

„Już sama nominacja do Oscara świadczy o sukcesie filmu”

- Już sama nominacja do Oscara świadczy o wielkim sukcesie tego filmu. Ta polsko-brytyjska produkcja otrzymała m.in. Europejską Nagrodę Filmową i nominację do Złotych Globów. „Twój Vincet”, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, osiągnął międzynarodowy sukces, jest dystrybuowany do 130 krajów na całym świecie. Dziękuję i gratuluję twórcom - Dorocie Kobieli i Hugh Welchmanowi – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Gliński.

Dodał, że takich sytuacjach zawsze pozostaje niedosyt, ale jest jednak „przekonany, że polskie kino coraz częściej będzie mogło się chwalić równie wspaniałymi produkcjami jak Twój Vincent, a statuetki Oscara będą trafiały do polskich twórców”.

„Coco” najlepszym pełnometrażowym filmem animowanym

Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany - kosztem polsko-brytyjskiego "Twojego Vincenta" - otrzymała produkcja "Coco" w reżyserii Lee Unkricha i Adriana Moliny, opowiadająca o dwunastoletnim meksykańskim chłopcu Miguelu, który pragnie zgłębić tajemnice rodzinnej legendy.

"Coco" w boju o Oscary okazał się lepszy także od filmów "Fernando" Carlosa Saldanhy, "The Breadwinner" Nory Twomey oraz "Dzieciak rządzi" Toma McGratha.

„Kształt wody” z czterema Oscarami

"Kształt wody" w reżyserii Guillermo del Toro, tegoroczny faworyt, został nagrodzony czterema Oscarami. Produkcja okazała się najlepszym filmem z najlepszą reżyserią. Doceniony został także zespół scenografów, którzy pracowali przy produkcji - Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin i Shane Vieau - oraz autor muzyki oryginalnej kompozytor Alexandre Desplat, nominowany do tej pory dziewięć razy i nagrodzony jeden raz, trzy lata temu za "Grand Budapest Hotel".

Najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego

Oscary, najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego przyznawane przez amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej, zostały w tym roku wręczone po raz 90. Statuetki za najlepszy film i najlepszą reżyserię odebrał w nocy z niedzieli na poniedziałek Guillermo del Toro za "Kształt wody". Prócz tego nagrodzeni zostali twórcy m.in. "Trzech billboardów za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha (najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska Frances McDormand i najlepsza drugoplanowa rola męska Sama Rockwella), "Dunkierki" Christophera Nolana (w tym za dźwięk i montaż) i "Blade Runnera 2049" Denisa Villeneuve (efekty specjalne i zdjęcia).

 

Źródło: /MKiDN, PAP/powrót