„Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego”

12-11-2015

Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego w Muzeum Narodowym w Warszawie

„Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego”
29.10.2015 - 31.01.2016, Muzeum Narodowe w Warszawie

Blisko 250 prac - m.in. Wyspiańskiego, Boznańskiej i Wyczółkowskiego - gromadzi wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie.

„Ciężko jest wymyśleć temat równie urzekający, jak ten wybór, temat pasteli. To wystawa w sam raz na jesienną szarugę. Każdemu poprawi humor”- powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

„Wystawa prowadzi – zwłaszcza młodego widza – ścieżką dydaktyczną. Pokazuje jak sztuka pastelu się rozwijała. Wybór prac pokazuje niezwykłe bogactwo kolekcji Muzeum, o czym wcześniej nie mogliśmy się przekonać z prostej przyczyny – pastele, ustawione w pionie, się rozsypują. Nikt odpowiedzialny nie powiesi dzieła pastelowego na dłużej niż kilka miesięcy, ponieważ może je utracić” – podkreśliła prof. Omilanowska.

Wystawa jest prezentacją pastelu – techniki bardzo atrakcyjnej wizualnie, ujawniającej raz swe oblicze malarskie, a raz rysunkowe. Ukazuje blisko 250 pasteli z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, które – z uwagi na swą delikatność i wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne – nie są wypożyczane, ani też na co dzień eksponowane. Ta unikatowa, trwająca tylko trzy miesiące, wystawa czasowa będzie pierwszą w Polsce tak szeroką prezentacją dzieł pastelowych, a zarazem wyjątkową okazją do zapoznania się ze studyjnymi zbiorami Muzeum Narodowego w Warszawie.

 Niewątpliwą atrakcją jest pokazywany pierwszy raz w Polsce od czasów dwudziestolecia międzywojennego, powstały w 1907 roku, „Skarbiec wawelski” Leona Wyczółkowskiego. To jedyny w swoim rodzaju – nie tylko w skali sztuki polskiej, ale i europejskiej – cykl będący pastelową „inwentaryzacją” skarbów krakowskiej katedry.

Wystawa jest czynna od 29 października 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. Szczegóły dotyczące ekspozycji oraz towarzyszących jej wydarzeń znajduje się na stronie http://www.mnw.art.pl/wystawy/mistrzowie-pastelu-brod-marteau-do-witkacego-kolekcja-muzeum-narodowego-w-warszawiebr,25.html

 

 powrót

Warto przeczytać