„W drodze do niepodległości”. Wicepremier Gliński otworzył wystawę w Łodzi

23-04-2018

Minister Piotr Gliński na otwarciu wystawy w Łodzi - W drodze do niepodległości autor zdjęcia Grzegorz Michałowski/PAP

Do 30 kwietnia w Instytucie Europejskim w Łodzi można oglądać wystawę „W drodze do niepodległości”, która później zostanie przeniesiona do łódzkiego Urzędu Pocztowego. Ekspozycja przedstawia trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości i kształtowania się polskiej państwowości. W otwarciu wystawy, w poniedziałek 23 kwietnia, wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury objął to wydarzenie patronatem honorowym.

„Pamięć jest podstawą naszej tożsamości”

- Musimy pamiętać o tym, skąd wyrośliśmy, kim jesteśmy, kto oddał życie, żebyśmy mogli teraz budować szanse rozwojowe Polski - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński otwierając w Łodzi wystawę "W drodze do niepodległości".

Wicepremier podkreślił, że to jedno z wielu wydarzeń organizowanych w całym kraju w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Ono jest świętowane w Polsce w bardzo różny sposób i przez bardzo wiele instytucji. (…) I myślę, że podstawowym wyznacznikiem naszych obchodów jest zróżnicowanie zaangażowania. Organizujemy wystawy, koncerty, konkursy edukacyjne, imprezy sportowe. Chodzi o to, żeby cała Polska uczestniczyła w tych obchodach - powiedział.

Podkreślił, że "pamięć jest podstawą naszej tożsamości", bo - jak dodał - "bez pamięci nie funkcjonowalibyśmy jako wspólnota polityczna".

- Pamięć wyznacza także szanse rozwojowe wszystkich wspólnot politycznych. Kto nie potrafi instytucjonalizować pamięci w sposób właściwy, uczciwy, sprawiedliwy, wieloraki, ten nie potrafi także zwyciężać we współczesnej konkurencji – zaznaczył Piotr Gliński.

Jak przyznał, głównym celem obchodów jest wzmacnianie naszej wspólnoty i budowanie zasobów dla przyszłych pokoleń. "Bez pamięci i bez nowoczesnego podejścia do celebrowania stulecia niepodległości nie osiągniemy tego celu" – tłumaczył.

Apelując o "dynamiczne, interaktywne, edukacyjne" świętowanie zapewnił, że możemy optymistycznie spoglądać w przyszłość. W opinii wicepremiera Polska ma przed sobą wielkie szanse rozwojowe, ale "musimy pamiętać o tym, skąd wyrośliśmy, kim jesteśmy, kto oddał życie, żebyśmy mogli teraz budować nasze szanse rozwojowe".

 

„W drodze do niepodległości” – już ponad 10 tys. zwiedzających

Wystawa „W drodze do niepodległości” do 30 kwietnia będzie prezentowana w Instytucie Europejskim w Łodzi (ul. Piotrkowska 262). Później zostanie przeniesiona do łódzkiego Urzędu Pocztowego (ul. Kościuszki 5/7), gdzie będzie dostępna dla zwiedzających do 11 maja. Ekspozycja „W drodze do niepodległości” prezentowana była w 35 szkołach i instytucjach oświatowych, dzięki czemu obejrzało ją już ponad 10 tys. osób w całej Polsce. Do końca 2018 r. będzie ją można zobaczyć jeszcze w ok. 200 szkołach.

Projekt „Dla Niepodległej”

Inicjatorami wystawy są spółki Bank Pocztowy S.A. oraz PERN S.A., które działając we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych podjęły wspólną inicjatywę realizacji projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej”. Projekt ma na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Patronat honorowy nad projektem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.

W ramach projektu „Dla Niepodległej” przygotowany został szereg materiałów edukacyjnych dla szkół:

Prezentowana wystawa oraz pozostałe materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektu „Dla Niepodległej” dostępne są bezpłatnie.

Pokazy filatelistyczny i numizmatyczny

Oprócz wystawy będzie można również podziwiać pokaz filatelistyczny ze zbiorów Wiesława Dobrowolskiego pt. „Polskie Zrywy Narodowe” oraz „Od Twórcy do Budowniczego Państwa Polskiego”, który zgromadził historyczne egzemplarze znaczków pocztowych. W Instytucie Europejskim w Łodzi będzie prezentowany również pokaz numizmatyczny, unikatowy ze zbiorów mec. Jana Cholepczyńskiego pt. „Banknoty zaboru austriackiego oraz pruskiego”, „Banknoty złotowe okresu międzywojennego 1919-1936”, na którym została przedstawiona historia Polski od Mieszka I, poprzez zrywy narodowe do czasów II RP Józefa Piłsudskiego.

Na stoisku Poczty Polskiej będzie można także nabyć kartkę okolicznościową wydaną specjalnie z okazji łódzkiej edycji wystawy „W drodze niepodległości”. Dodatkowo Biuro Filatelistyki Poczty Polskiej przygotowało okolicznościowy datownik ze zmienną datą.

 

 powrót