Entuzjastyczne przyjęcie filmu "Wałęsa.Człowiek z nadziei" w Wenecji

06-09-2013

Długą owacją na stojąco zakończyła się 5 września  br. uroczysta projekcja filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W pokazie uczestniczyli Danuta i Lech Wałęsowie. Razem z Andrzejem Wajdą do Wenecji przybyli odtwórcy głównych ról: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska. Gościem uroczystości był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. 

„Wałęsa. Człowiek z nadziei" został pokazany w Wenecji jako jeden z filmów wybitnych twórców, w sekcji "Out of Competition". Po projekcji widzowie wstali z miejsc i zwrócili się w stronę byłego prezydenta i jego żony. Lech Wałęsa był wśród największych znakomitości tegorocznej edycji festiwalu.

Andrzeja Wajdę witano jako legendę światowej kinematografii, laureata Oscara, który powrócił kolejny już raz na Lido w ciągu 55 lat, jakie minęły odkąd przywiózł tam "Popiół i diament". Przed pokazem reżyser otrzymał Nagrodę Specjalną Persol 2013. Dyrektor festiwalu Alberto Barbera przedstawił laureata jako mistrza światowego kina i wyraził przekonanie, że jego najnowszy film okaże się dziełem na miarę takich arcydzieł jak "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Andrzej Wajda powiedział, że z Wenecji wszystkie drogi prowadzą "w świat" i wyraził nadzieję, że na Lido zacznie się „międzynarodowe życie” jego najnowszego filmu.

„Na sukces tej produkcji i jej entuzjastyczne przyjęcie w Wenecji złożyło się kilka okoliczności, wśród nich specjalna nagroda dla Andrzeja Wajdy oraz zbliżające się 70. urodziny Lecha Wałęsy” – podkreślił minister Bogdan Zdrojewski. Jak dodał, jest już duże zainteresowanie zakupem praw do filmu i zaproszenia na wiele festiwali na całym świecie, m.in. w Toronto i Sankt Petersburgu. Planowany jest też specjalny pokaz w kongresie USA.

Scenariusz do filmu napisał Janusz Głowacki, a autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W rolach głównych: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska, w pozostałych m.in. Maria Rosaria Omaggio, Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

Producentem filmu jest Akson Studio, a jednym z koproducentów- Narodowe Centrum Kultury. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska premiera - 4 października br.powrót