Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" polskim kandydatem do Oscara

18-09-2013

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Taką decyzję podjęła powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Komisja Oscarowa. Uroczysta polska premiera filmu odbędzie się w sobotę 21 września w Teatrze Wielkim w Warszawie. Do kin obraz trafi 4 października.

Na planie Wałęsa. Człowiek z nadziei - fot. Marcin Makowski
Robert Więckiewicz i Andrzej Wajda na planie zdjęciowym. fot. Marcin Makowski

 

Komisja Oscarowa obradowała w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Andrzej Bart, Marek Hendrykowski, Barbara Hollender, Izabela Kiszka-Hoflik, Bartosz Konopka, Artur Reinhart, Agnieszka Odorowicz .

 „Po obejrzeniu wielu znakomitych filmów i długiej dyskusji  wspólnie uznaliśmy, że film Andrzeja Wajdy ma najwięcej atutów promocyjnych. Jednocześnie chcemy podkreślić, że kilka rozpatrywanych tytułów zachowuje szansę na reprezentowanie polskiej kinematografii w przyszłym roku. Reżyserowi, aktorom i producentowi "Wałęsa. Człowiek z nadziei" życzymy powodzenia w wyścigu do Oscara”- mówił po obradach przewodniczący Komisji, Waldemar Krzystek.

Światowa prapremiera obrazu odbyła się 5 września  br. na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W pokazie - oprócz reżysera i odtwórców głównych ról- uczestniczyli Danuta i Lech Wałęsowie, a gościem uroczystości był szef resortu kultury.

„Na sukces tej produkcji i jej entuzjastyczne przyjęcie w Wenecji złożyło się kilka okoliczności, wśród nich specjalna nagroda dla Andrzeja Wajdy oraz zbliżające się 70. urodziny Lecha Wałęsy” – podkreślał minister  Bogdan Zdrojewski.  Jak dodał, jest już duże zainteresowanie zakupem praw do filmu i zaproszenia na wiele festiwali na całym świecie, m.in. w Toronto i Sankt Petersburgu.  8 października będzie pokazany w amerykańskiej Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie .

W obsadzie filmu są m.in.: Rober Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Cezary Kosiński i włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio (jako Oriana Fallaci). Scenariusz napisał Janusz Głowacki, a autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Producentem jest Akson Studio, a jednym z koproducentów - Narodowe Centrum Kultury. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski.

Reżyser Andrzej Wajda w 2000 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

 powrót