Finał 10. Międzynarodowego Konkurs Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

13-05-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

Maria Motolygina z Rosji wygrała 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. W finałowej gali, która odbyła się w sobotę 11 maja wzięła udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka. Jubileuszowy konkurs wpisuje się w uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i jest największym przedsięwzięciem tego rodzaju w Polsce.

Decyzją Jury 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki nagrody otrzymali:

I Nagrodę – MARIA MOTOLYGINA

II Nagrodę – SLÁVKÁ ZAMEČNÍKOVÁ

III Nagrodę – LONG LONG

IV Nagrodę – RUSLANA KOVAL

V Nagrodę – GIHOON KIM

VI Nagrodę – PIOTR BUSZEWSKI

W jury konkursu znaleźli się manadżerowie największych teatrów i festiwali operowych, między innymi Royal Opera House, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Salzburger Festspiele, Festival d'Aix-en-Provence, Staatsoper Berlin, a także uznani polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Izabella Kłosińska i Piotr Beczała.

10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki odbył się w dniach 5-11 maja. Do Teatru Wielkiego-Opery Narodowej przyjechało 77 śpiewaków z kilkudziesięciu krajów. Polski.

Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki jest największym przedsięwzięciem tego rodzaju w Polsce. Od 1992 roku młodzi artyści z całego świata przyjeżdżają do Warszawy, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony sukces staje się dla wielu z nich początkiem międzynarodowej kariery.

Ponad 500 wydarzeń artystycznych w Roku Stanisława Moniuszki

W maju i czerwcu w stolicach europejskich oraz na terenie Rosji i Białorusi, m.in. w Brukseli, Bukareszcie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Rzymie, Sztokholmie, Wiedniu, we współpracy z Instytutami Polskimi, odbędą się recitale pieśni Moniuszki w wykonaniu znamienitych artystów śpiewaków polskich. Zaplanowano wystawienie wszystkich oper, wśród nich opery Hrabina w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Parii w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Halki wileńskiej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wśród ważnych projektów artystycznych znajdują się także Międzynarodowy Muzykologiczny Kongres Moniuszkowski w Gdańsku. Kalendarz wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki jest dostępny na stronie www.moniuszko200.pl.

Pełna lista nagród 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki dostępna tutaj.powrót