Finał XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wiceminister Sellin z wizytą w Estonii

05-02-2018

fot. MKiDN

fot. MKiDN

 

W niedzielę 4 lutego br. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin rozpoczął dwudniową wizytę w Tallinnie – stolicy Estonii. Podczas koncertu galowego XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie wiceminister wręczył laureatowi tegorocznej edycji najważniejszą nagrodę - Grand Prix. Wygraną jest podróż polskim szlakiem Fryderyka Chopina. W planach wiceministra jest również m.in. spotkanie bilateralne w Ministerstwie Kultury Republiki Estonii i udział w otwarciu wystawy w Estońskim Muzeum Filmu.

XII Międzynarodowy Konkursu Chopinowski w Narwie

Jedną z najintensywniejszych płaszczyzn polsko-estońskiej współpracy kulturalnej jest muzyka, w ramach której najważniejszym wydarzeniem jest odbywający się co 2 lata, począwszy od 1999 roku, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Narwie. Skierowany jest do młodzieży w wieku 12-18 lat. Z każdą edycją rośnie zainteresowanie konkursem wśród młodych pianistów z całego świata, a także jego poziom. Konkursowi niezmiennie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Minister Kultury RE. Najważniejsza nagroda, przyznawana laureatowi Grand Prix – nagroda MKiDN w postaci podróży polskim szlakiem Fryderyka Chopina dla ucznia i pedagoga, zwyczajowo wręczana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Mecenasami po stronie polskiej są m.in. NIFC i Fundacja Narodowego Wydania Dzieł Zebranych Fryderyka Chopina. Patronat medialny nad wydarzeniem nieprzerwanie piastuje Polskie Radio S.A. - Program 2. 

Sam Konkurs trwa tydzień na przełomie stycznia i lutego, natomiast narastające wokół niego wydarzenia poboczne rozłożone są w kalendarzu od stycznia do marca. Obejmują swym zasięgiem, poza Narwą i Tallinnem, także inne centra regionalne Estonii, a za pośrednictwem Estońskiej Rozgłośni Radiowej i Telewizyjnej dostępne są dla publiczności w całym kraju i poza jego granicami. Wieńczący go w Tallinnie Galowy Koncert Chopinowski stanowi projekt flagowy Ambasady RP w Estonii. Udział w nim stanowi pierwsze muzyczne wyróżnienie dla laureatów, którzy grają na scenie najbardziej prestiżowej w Estonii sali koncertowej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Miasta Narwa. Koncert tradycyjnie rejestruje i transmituje Estońska Rozgłośnia Radiowa i Telewizyjna. Od roku 2006, z inicjatywy ówczesnego Ambasadora RP Wojciecha Wróblewskiego, podtrzymanej przez Ambasadorów Tomasza Chłonia i Grzegorza M. Poznańskiego, Gala ma charakter charytatywny i odbywa się pod hasłem „Pomóż nam zamienić stukot klawiatury Braille’a na dźwięki fortepianu Chopina”. Akcja pozwala kontynuować edukację muzyczną kilkorgu niewidomym pianistom w Szkole Muzycznej VHK w Tallinnie.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 70 uczestników z 16 krajów świata.

Wystawa Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów

Podczas wizyty w Tallinnie wiceminister Jarosław Sellin weźmie udział w uroczystości otwarcia wystawy Stosunki polsko-estońskie 1918-1938 w świetle estońskich archiwaliów w Estońskim Muzeum Filmu.

Wystawa współorganizowana jest przez Ambasadę RP w Tallinnie jako element obchodów Niepodległej. Jest także przykładem bardzo dobrej współpracy między polskimi i estońskimi instytucjami badawczymi i muzealnymi w pielęgnowaniu i promocji wspólnego dziedzictwa historycznego. Wystawa odbędzie się w Muzeum Historii Estonii – oddziale Filmu, który został ufundowany w związku z jubileuszem stulecia Republiki Estońskiej. Treść ekspozycji współredagowały i weryfikowały zespoły naukowe Estońskiego Muzeum Okupacji, Muzeum Historii Estonii i Instytutu Pamięci Historycznej.

Spotkania i wizyty

Drugiego dnia wizyty w Tallinnie wiceminister kultury Jarosław Sellin będzie uczestniczył w spotkaniu bilateralnym w Ministerstwie Kultury Republiki Estońskiej. Odwiedzi również m.in. Muzeum Sztuki Kadriorg i Estońskie Muzeum Sztuki KUMU.powrót