Złote Lwy dla „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego

24-09-2017

Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta Matloch

 

"Wyświetlono tu wiele filmów poruszających ważne tematy, filmów dobrych i potrzebnych. Cieszę się, że jest tu wielu twórców młodego pokolenia" – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński 23 września 2017 r., podczas gali kończącej 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złote Lwy odebrał debiutant Piotr Domalewski za film „Cicha noc”.

Główną nagrodę wręczyli laureatowi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, przewodniczący jury Konkursu Głównego Jerzy Antczak oraz dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć.

"Cicha noc" to jeden z 17. filmów prezentowanych w Konkursie Głównym podczas tegorocznego Festiwalu. Intymna opowieść o rodzinie podczas zjazdu świątecznego to pełnometrażowy debiut reżysera, który w Gdyni pokazał także krótkometrażowe "60 kilo niczego".

Film opowiada o pracującym w Holandii Adamie (Dawid Ogrodnik), który niespodziewanie wraca do rodzinnego domu na Boże Narodzenie. Jego celem nie jest jednak tylko zjedzenie kolacji z najbliższymi. Jak się okazuje świąteczny powrót Adama może zmienić jego dalsze życie oraz życie jego rodziny, w której sukces jednego staje się sukcesem wszystkich.

W obsadzie "Cichej nocy" znaleźli się m.in. Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Maria Dębska oraz Tomasz Schuchardt.

Film wejdzie na ekrany kin 24 listopada.

Srebrne Lwy

"Ptaki śpiewają w Kigali" - film śp. Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze został nagrodzony Srebrnymi Lwami.

"Ptaki śpiewają w Kigali” to film dokończony samodzielnie przez reżyserkę po śmierci jej męża. Akcja obrazu, choć ten opowiada o ludobójstwie w Rwandzie, nie dzieje się jednak w trakcie bratobójczej rzezi pomiędzy plemionami Hutu i Tutsi, ale skupia się na jej skutkach.

"Ptaki śpiewają w Kigali" to opowieść uniwersalna, w której konkretne wydarzenie historyczne staje się bodzcem do podjęcia szerszej refleksji.

Wcześniej "Ptaki śpiewają w Kigali" zostały docenione na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach - nagrody dla najlepszych aktorek otrzymały wtedy Jowita Budnik i Eliane Umuhire - Rwandyjka, która przeżyła ludobójstwo.

„Ptaki śpiewają w Kigali” można już oglądać w kinach.

Platynowe Lwy

Platynowe Lwy – nagroda za całokształt twórczości trafiła do Jerzego Gruzy.

- Pytanie "Adamie, gdzie jesteś" odzwierciedla tę nagrodę, którą ja dostałem. To zarówno pytanie i odpowiedź. Tym pytaniem Pan Bóg zwraca się także do każdego z Was - podkreślił Jerzy Gruza odbierając Platynowe Lwy.

Honorowe wyróżnienie wręczył mu na gali kończącej 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Gruza odebrał Platynowe Lwy na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, z którym wiążą się jedne z największych sukcesów w jego karierze.

Jerzy Gruza, absolwent łódzkiej filmówki, to reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny; autor takich filmów jak m.in. "Dzięcioł", "Przeprowadzka", "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy", "Pierścień i róża", a prócz tego twórca seriali - w tym "Wojny domowej" i "Czterdziestolatka" - oraz legendarnych spektakli Teatru Telewizji, w tym "Skąpca", "Wizyty starszej pani", "Romea i Julii", "Rewizora", "Antygony".

Wsparcie dla polskiego kina

"Jestem tutaj po to, żeby państwu podziękować za waszą pracę, dzięki której środki publiczne, które przeznaczane są na polską kinematografię, są wydawane pożytecznie, w sposób na ogół sensowny. Z tego się bardzo cieszymy i podtrzymujemy zobowiązanie do bliskiej współpracy i do wspierania polskiego kina" - zadeklarował prof. Piotr Gliński.

Minister wspomniał także o dwóch twórcach, którzy odeszli niedawno - Krzysztofie Krauze i Grzegorzu Królikiewiczu.

"Filmy obu były prezentowane w różnych kategoriach w czasie Festiwalu. To byli twórcy szczególni, bo artyści w pełnym tego słowa znaczeniu: odważni, bezkompromisowi, osobni. A jednocześnie twórcy, którzy podejmowali bardzo ważne tematy - przynajmniej dla mnie, szarego widza kinowego. Obaj byli różni od siebie, w sensie artystycznym i w sensie poszukiwania tych ważnych tematów, ale to było bardzo ważne" - podkreślił wicepremier Gliński.

Najlepsi aktorzy

Za najlepszą rolę męską uhoronowano Dawida Ogrodnika ("Cicha noc", reż. Piotr Domalewski). Najlepszymi pierwszoplanowymi aktorkami uznano Eliane Umuhire i Jowitę Budnik ("Ptaki śpiewają w Kigali", reż. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze).

Nagroda Publiczności i Złoty Pazur

Publiczność doceniła twórców filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego o Ironmanie Jerzym Górskim. Bazowana na wydarzeniach z życia opowieść, to nie tylko historia o człowieku, który wyszedł z narkomanii i został podwójnym Ironmanem, ale także metaforyczny, mobilizujący obraz o tym, że nawet najtrudniejsza sytuacja może znaleźć swój szczęśliwy finał.

 „Photon" Normana Leto został natomiast wyróżniony Złotym Pazurem - nagrodą dla najlepszego filmu w Konkursie Inne Spojrzenie.

Złoty Pazur przyznawany jest za "odwagę formy i treści" filmom biorących udział w Konkursie Inne Spojrzenie, czyli nowych i interesujących formalnie lub tematycznie.

"Photon" wejdzie do kin 6 października. "Najlepszy" 17 listopada.

 

/Źródło: PAP, MKiDN/

 



powrót