Gala niematerialnego dziedzictwa kulturowego

16-10-2016

Gala niematerialnego dziedzictwa kulturowegofot. materiały NID

Gala niematerialnego dziedzictwa kulturowegofot. materiały NID

Gala niematerialnego dziedzictwa kulturowegofot. materiały NID

 

Przywołówki dyngusowe w Szymborzu, hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej czy uroczystości ku czci Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt - m.in. te zjawiska i ich twórcy zostali uhonorowani podczas II Gali wręczenia decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W uroczystości, która odbyła się 14 października 2016 roku w krakowskich w Sukiennicach uczestniczyła wiceminister kultury dr hab. Magdalena Gawin.

Krajowa lista stanowi dokumentację żywego, niematerialnego dziedzictwa naszego kraju i jednocześnie realizuje postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 roku. Podczas gali uhonorowane zostały zjawiska, które w ostatnich latach były wprowadzane na Krajową listę:

Krajowa lista liczy już 17 wpisów. Pierwsza Gala miała miejsce w 2014 roku. Wówczas wpisane zostały: Rusznikarstwo artystyczne i historyczne – wyroby według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, Szopkarstwo krakowskie, Pochód Lajkonika, Flisackie tradycje w Ulanowie oraz Procesja Bożego Ciała w Łowiczu. Organizatorami Gali są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.powrót