Gloria Artis dla prof. Akiko Kasuyi – wybitnej japońskiej znawczyni polskiej sztuki

18-05-2019

na zdjęciu uczestnicy uroczystościfot. MKiDN

na zdjęciu uczestnicy spotkaniafot. MKiDN

na zdjęciu wiceminister Lewandowski,
 dyrektor IAM i prof. Kasuya fot. MKiDN

na zdjęciu Japończyk w stroju tradycyjnymfot. MKiDN

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przyznał najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury prof. Akiko Kasuyi – najwybitniejszej specjalistce zajmującej się współczesną kulturą i sztuką polską w Japonii. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył wybitnej profesor wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Prof. Akiko Kasuya jest obecnie kuratorką największego wydarzenia z dziedziny współczesnej sztuki polsko-japońskiej w historii – zainagurowanej w sobotę w Kyoto wystawy Celebration, przygotowanej z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

Profesor Kyoto City Uniyersity of Arts Akiko Kasuya jest autorką monografii poświęconej historii współczesnej sztuki polskiej pt. Polish Ayant-Garde Art: Applied Fantasy for Suryiyal (2014), ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z narodzinami polskiej awangardy i postacią najważniejszego dla niej artysty Tadeusza Kantora. Profesor związała się zarówno naukowo, jak i emocjonalnie z Krakowem, m.in. za sprawą odbytej wymiany międzynarodowej na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1989-1991) i wielokrotnym pobytom naukowo-badawczym w czołowych instytucjach kulturalnych takich jak MOCAK, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANNGHA.

Ze względu na znakomite osiągnięcia profesor Kasuyi, która jest nieocenioną specjalistką w dziedzinie sztuk wizualnych, Instytut Adama Mickiewicza powierzył  jej funkcję kuratora największego wydarzenia z dziedziny współczesnej sztuki polsko-japońskiej w historii – wystawy Celebration.

Profesor Akiko Kasuya jest także pomysłodawczynią i głównym kuratorem innego formatu wystawienniczego, jakim jest wystawa sztuki współczesnej Tatsuno Art Project w jej rodzinnym mieście. Do udziału w wystawie, organizowanej corocznie od 2011 roku, profesor zaprasza przede wszystkim polskich i japońskich twórców, zarówno uznanych, jak i początkujących, prezentując ich dzieła japońskiej publiczności.

Wiceminister Lewandowski wręczył medal profesor Kasuyi podczas inauguracji wystawy Celebration.

- Polacy i Japończycy, w sensie odległości, są od siebie bardzo oddaleni, ale przy bliższym poznaniu ich wizje świata okazują się być zaskakująco zbliżone - podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa podczas swojego wystąpienia. - Zgodnie z japońską sentencją „ichi-go ichi-e”, która sygnuje te obchody, wierzymy, że każdy moment spędzony wspólnie jest unikalnym doświadczeniem, które pozwala uczyć nam się o innych, ale także o nas samych.

Wiceszef MKiDN zaznaczył, że Japonia jest naszym strategicznym partnerem, dlatego podtrzymywanie z nią bardzo dobrych stosunków dyplomatycznych jest ważne dla Polski.

- Kultura jest najlepszym nośnikiem wzajemnego zrozumienia i zacieśniania własnych relacji – podkreślił minister.

Wystawa sztuki współczesnej "Celebration" to pierwszy polsko-japoński projekt współpracy w dziedzinie sztuki współczesnej realizowany na tak dużą skalę. Miejscem prezentacji wystawy stał się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Zamek Nijo w Kioto. Jej otwarcie rozpoczyna obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

 

 powrót