Gloria Artis dla prof. Andrzeja Turowskiego

16-10-2013

Prof. Andrzej Turowski, wybitny historyk sztuki, został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat odebrał odznaczenie z rąk Podsekretarz Stanu w MKiDN prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Uroczystość odbyła się 16 października br. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Podsekretarz Stanu w MKiDN prof. Małgorzata Omilanowska i prof. Andrzej Turowski / fot. Danuta Matloch

"To wyraz wdzięczności dla profesora Turowskiego za wszystkie jego dokonania "- powiedziała wręczając medal wiceminister Omilanowska. Jak dodała, polska kultura wiele mu zawdzięcza, a polska historia sztuki nie istniałaby dziś w takim kształcie, gdyby nie ogromny wkład prof. Turowskiego w tę dyscyplinę.  Zaznaczyła, że mówi to wszystko "nie jako minister, ale jako historyk sztuki, który chował się na książkach prof. Turowskiego". "Kształciłam się na jego wspaniałych pracach, poświęconych sztuce XX wieku" – podkreśliła prof. Omilanowska.

Prof. Andrzej Turowski (ur. 1941) jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków sztuki. Specjalizuje się w badaniach historii sztuki nowoczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego i rosyjskiego konstruktywizmu.

W latach 1964 - 1984 wykładał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po wyjeździe do Francji pracował jako profesor invite w Ecole d'Architecture de La Villette w Paryżu (1984), następnie na Université Clermont-Ferrand II (od 1985 r.), a w 1990 r. został profesorem tytularnym Université de Bourgogne w Dijon, gdzie do 2000 r. kierował Centre de Recherche Comparative sur les Avant-gardes.

Napisał ponad 300 rozpraw naukowych oraz tekstów krytyczno-artystycznych, a także kilkanaście książek na temat awangardy. Kurator wielu wystaw, m.in. wspólnie z Ryszardem Stanisławskim przygotował przełomową ekspozycję „Europa, Europa” (Bonn 1994), prezentującą dokonania wschodnioeuropejskiej awangardy.

Utrzymuje stały kontakt z krajem, aktywnie uczestnicząc w życiu naukowym i artystycznym. Profesor invite Uniwersytetu Warszawskiego (2009-2010), członek Rady Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Komitetu Nauk o Sztuce PAN (od 2011 r.).

Jest laureatem Nagrody Artystycznej Fundacji Nowosielskich w Krakowie (2001) i doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004).powrót