Gloria Artis dla prof. Ireny Poniatowskej

17-10-2013

Prof. Irena Poniatowska - wybitna muzykolog,  zasłużona w popularyzowaniu muzyki Fryderyka Chopina - została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas uroczystości, która odbyła się 17 października br., medal wręczyła laureatce Podsekretarz Stanu w MKiDN prof. Małgorzata Omilanowska.

Irena Poniatowska. fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch

Irena Poniatowska (ur. 1933 r.) w latach 1957-1962 studiowała muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od roku 1965 jest etatowo związana z Instytutem Muzykologii UW. Pod jej kierunkiem powstały 73 prace magisterskie i 8 prac doktorskich.

W jej dorobku naukowym znajduje się wiele książek (m.in. „Faktura fortepianowa Beethovena”, „Kronika wydarzeń muzycznych w Polsce w latach 1945-1972”, „Muzyka fortepianowa i pianistyka w wieku XIX”, „Historia i interpretacja muzyki. Z badań nad muzyką od XVII do XIX wieku ”, „Słownik szkolny - muzyka”) oraz ponad sto artykułów naukowych publikowanych w najważniejszych periodykach muzycznych w Polsce i za granicą. Jest też redaktorem bądź współredaktorem cyklicznych wydawnictw muzykologicznych. W piśmiennictwie naukowym prof. Poniatowskiej dominują prace poświęcone pianistyce, muzyce fortepianowej i Fryderykowi Chopinowi.

Od roku 1999 należy do Komitetu Redakcyjnego rocznika Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich "Chopin in the World". Współpracuje z wielkimi światowymi encyklopediami muzycznymi. Od 2001 roku przewodniczy Radzie Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.
 powrót