Historia polskiego himalaizmu i polskiej kinematografii - dostępna w sieci

27-03-2014

Trzy instytucje podległe MKiDN- Filmoteka Narodowa, Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowy Instytut Audiowizualny - udostępniły na internetowej platformie Google Cultural Institute wystawy dotyczące historii polskiego himalaizmu, muzyki Krzysztofa Pendereckiego i polskiej kinematografii. Platforma Google Cultural Institute to usługa, za pomocą której muzea, galerie, sztuki i inne instytucje mogą udostępniać swoje zbiory online.

Filmoteka Narodowa udostępniła wystawę "Nieme filmy: Second life”, która pokazuje proces konserwacji najstarszych filmów z jej archiwum: "Mania. Historia pracownicy papierosów", "Pan Tadeusz" i "Zew morza". Internauci mogą się dowiedzieć , kim byli aktorzy, którzy zagrali główne role i jak odebrano te filmy po premierze. Mogą też poznać powojenne losy kopii, które przez długie lata uznawane były za zaginione.

Instytut Adama Mickiewicza udostępnił dwa projekty filmowe, które zostały przygotowane z myślą o uczczeniu 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej historii Polski. Dokument "Art of Freedom" w reż. Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza poświęcony jest największym polskim himalaistom: Jerzemu Kukuczce, Wandzie Rutkiewicz, Krzysztofowi Wielickiemu i Andrzejowi Zawadzie. Film uzupełniają rozmowa z Markiem Kłosowiczem i cykl archiwalnych zdjęć dotyczący polskiego himalaizmu z lat 70. i 80. ub. wieku.  "Art of Freedom" jest częścią cyklu "Przewodnik do Polaków", którego kolejne części będą udostępniane na stronie Google Cultural Institute w galerii culture.pl w najbliższych miesiącach. Z rocznicą pierwszych wolnych wyborów związany jest również drugi projekt, składający się z 9 krótkometrażowych filmów dokumentalnych, które opowiadają, czym jest idea solidarności i jak ją interpretują młodzi filmowcy m.in. z Ukrainy, Kuby, Birmy, Wenezueli.

Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił wystawę "Penderecki Reloaded 2011”, która jest zapisem współpracy między Krzysztofem Pendereckim a brytyjskim muzykiem, kompozytorem i multiinstrumentalistą Aphex Twinem i gitarzystą zespołu Radiohead Jonnym Greenwoodem. Wystawa zawiera materiały wideo z koncertu muzyków, zdjęcia, wypowiedzi twórców, zapisy prób, a także kopie partytur artystów, które można powiększać, by przyjrzeć się w dużej skali szczegółom odręcznego zapisu nut i znaków muzycznych.

Nowe wystawy można obejrzeć na stronie www.google.com/culturalinstitute

Google Cultural Institute współpracuje z ponad 400 innymi instytucjami kultury z ponad 50 krajów. Obok czterech polskich wystaw, internauci z całego świata mogą już oglądać kolekcje Muzeum Historii Polski, które przygotowało dwie wystawy historyczne o Solidarności i zapoczątkowanej przez polskie wydarzenia transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz trzy dotyczące Holokaustu, współtworzone z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także wybrane eksponaty Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie.

W Google Art Project znajdują się również zbiory ponad 300 instytucji kultury z ponad 50 krajów świata, m.in. Metropolitan Museum of Art, paryskiego Muzeum Orsay, Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi.(PAP)

 powrót