Inauguracja polsko – niemieckiego programu kulturalnego Klopsztanga. Polska bez granic 2012/2013

03-04-2012

Klopsztanga. Polska bez granic 2012/2013 to polski program kulturalny w Nadrenii-Westfalii. W jego ramach od kwietnia do grudnia w 20 miastach regionu odbędzie się ponad 70 wydarzeń kulturalnych. W konferencji prasowej zapowiadającej projekt wezmą udział: Podsekretarz Stanu Monika Smoleń, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza – koordynującego projekt – Paweł Potoroczyn, przedstawicielka NRW KULTURsekretariat Sabine Köhncke, Dyrektor Instytutu Polskiego w Duesseldorfie Katarzyna Sokołowska oraz Aleksander Gowin – manager projektu (4 kwietnia br., godz. 12:00, siedziba IAM).

Najbardziej intensywnie polska kultura będzie obecna w Nadrenii Północnej-Westfalii w kwietniu i czerwcu 2012 roku. Projekty odbędą się w ponad 20 miastach Niemiec: od Aachen po Kolonię, Düsseldorf, Bochum, Essen, Dortmund do Straelen, Monachium, Unna, Witten i kilkunastu innych.

Wyraz klopsztanga pochodzi z dialektu śląskiego, tak w Polsce, jak i w Niemczech, odsyła do miejsca, gdzie trzepie się dywany, ale przede wszystkim nosi w sobie dużo szersze społeczne i kulturowe znaczenie. Trzepak był na polskich i niemieckich podwórkach  punktem codziennych spotkań. W jego pobliżu doświadczało się pierwszych przygód, tam mają swoje korzenie marzenia, piłka nożna. Podwórkowy trzepak to miejsce pierwszych pocałunków, pragnień i bójek, wymiany doświadczeń między różnymi kulturami i grupami społecznymi. Ten element niespodziewanej, a zrazem społeczno-kulturowej, funkcji trzepaka stał się dla nas inspiracją i motywem przewodnim projektu. Klopsztanga to idealny symbol spotkań i wymiany poglądów, bycia razem i szansy na głębsze zrozumienie siebie nawzajem.powrót