Jubileusz profesora Aleksandra Krawczuka

05-06-2012

7 czerwca przypada jubileusz 90-lecia urodzin Aleksandra Krawczuka- wybitnego eseisty, prozaika, historyka- znawcy starożytności, profesora nauk humanistycznych i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas wieloletniej pracy uniwersyteckiej, profesor Krawczuk, wykształcił pokolenia historyków starożytności. Opublikował liczne prace naukowe, eseje, artykuły oraz wydawnictwa popularnonaukowe, dotyczące antyku. Jest autorem blisko 100 pozycji książkowych, wielokrotnie wznawianych, tłumaczonych na szereg języków, które weszły na stałe do kanonu lektur.

Aleksander Krawczuk PAP/Piotr Rybarczyk
Aleksander Krawczuk Fot.: PAP/Piotr Rybarczyk

Aleksander Krawczuk ukończył historię oraz filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracuje od 1949 r. Był posłem na Sejm RP I i II kadencji. W latach 1986-1989 pełnił funkcję ministra kultury i sztuki. Przez kilka lat zasiadał w strukturach Narodowej Rady Kultury, w latach osiemdziesiątych był prezesem Związku Literatów Polskich. Obecnie jest prezesem krakowskiego oddziału Fundacji Kultury Polskiej, członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, kilku komisji Polskiej Akademii Nauk, m.in. filologii klasycznej i historii.

Za osiągnięcia badawcze, popularyzację kultury klasycznej oraz twórczość literacką był wielokrotnie nagradzany: m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym w 2009 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w 1997 r. w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej.powrót