Konferencja KULTURA 2.0. – „Świadomi mediów”

24-10-2011

Miejsce kultury i idee edukacji medialnej, ich zadania oraz wyzwania w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie - wokół tych zagadnień dyskutować będą naukowcy, teoretycy, ale też aktywiści i praktycy podczas odbywającej się w dniach 27-29 października 2011 konferencji Kultura 2.0 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

Tegoroczna, szósta już  edycja konferencji, odbywająca się pod hasłem „Świadomi mediów” skupi się na zagadnieniach związanych z nowym modelem edukacji, w tym edukacji medialnej:  jej funkcjach i sposobach wdrażania. Będzie okazją do bliższego zapoznania się z innowacyjnymi sposobami stosowania edukacji medialnej w procesie nauczania i refleksji nad stojącymi przed nią wyzwaniami.

Zaproszeni do udziału w konferencji goście ,wśród których znaleźli się socjolodzy, artyści, animatorzy kultury, przedstawiciele mediów i instytucji kultury,  zobrazują stan edukacji medialnej w Polsce i za granicą,  a także podzielą się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktyk z zakresu nowoczesnej edukacji. Zaprezentują również projekty związane z  edukacją filmową.

Ramy teoretyczne konferencji wyznaczy dyskusja „Media: teoria stosowana" z udziałem m.in. Andrew Burna, profesora edukacji medialnej z University of London, Waldemara Kuligowskiego, antropologa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, czy Erica Jorisa, przedstawiciela grupy performerskiej CREW.  Debata dotyczyć będzie sposobów zastosowania edukacji medialnej w formalnym i nieformalnym procesie nauczania. Kolejne dyskusje zogniskują się wokół zależności między społeczeństwem obywatelskim a edukacją medialną, konkretnych rozwiązań możliwych do zastosowania w nowoczesnej edukacji, a także kierunków, w których może się rozwijać system szkolnictwa.

Kluczowym hasłem konferencji jest nowy, kształtowany przez technologie, model partycypacji w kulturze. Organizatorzy konferencji zadbali, aby rozwijana przez akademików koncepcja uczestnictwa, wyszła poza warstwę teoretyczną i rozwinęła się w działaniu. Konferencji towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne: instalacje, wystawy, projekcje filmów, koncerty, prezentacja zasobów NInATEKI, a także performans C.A.P.E. Brussels CREW, która przy pomocy specjalnie zaprojektowanych do tego celu urządzeń (video-gogli, słuchawek i przenośnego ekranu) przeniesie uczestników w wirtualne światy.
W ramach konferencji odbędą się m.in. warsztaty dla uczniów i nauczycieli oraz gala finałowa 48H Film Project- międzynarodowego festiwalu filmowego dla młodych twórców z 81 krajów świata, po raz pierwszy odbywającego się w Polsce.

Wstęp na konferencję oraz imprezy towarzyszące jest bezpłatny i wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie: www.kultura20.pl.

Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa).

Konferencja ze swoim interdyscyplinarnym programem będzie wydarzeniem obchodzonego 27 października Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

 powrót