Konkurs Dobry Wzór 2018 – gala wręczenia nagród

25-10-2018

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

Krzesło Quantum, projekt: Stanisław Figiel, producent: Digitouch sp. z o.o.

Zestaw do kawy w dekoracji „Bryły geometryczne”, projektant dekoracji: Teresa Liana; projektant formy: Mariusz Ochocki; producent: Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego Bolesławiec

Drukarka 3D M200 Plus, projekt Zortrax, producent Zortrax S.A

 

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego włączyło się do konkursu, gdyż dostrzega rolę jaką pełni design, który pozwala doświadczać sztuki w życiu codziennym łącząc funkcjonalność i estetykę – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas gali z okazji 25. edycji konkursu Dobry Wzór. Uroczystość odbyła się w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wzór Roku dla Kultury” został wyróżniony „Zestaw do kawy w dekoracji Bryły Geometryczne” wykonany przez Ceramikę Artystyczną Bolesławiec według projektu Teresy Liany i Mariusza Ochockiego.

Zestaw został nagrodzony za nowatorskie wykorzystanie tradycyjnych technik rzemieślniczych oraz udaną próbę wzbogacenia oferty bolesławieckiej ceramiki o produkt nawiązujący do konstruktywizmu – jednego z kierunków w sztuce abstrakcyjnej. Wpisuje się on w aktualne trendy w designie, zachowując charakterystyczne dla ceramiki użytkowej aspekty funkcjonalne oraz estetyczne. Łączy tradycję z awangardą i stanowi kolejny krok powrotu tradycyjnego rzemiosła do współczesnych wnętrz.

- Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego Ceramika Artystyczna Bolesławiec  rozpoczęła działalność w 1950 r. To w niej właśnie powstają najciekawsze wzory, zdobywające uznanie na świecie, łączące wielowiekowe tradycje form z użytkowymi wyzwaniami nowoczesności. O potencjale zakładu świadczy fakt, iż obecnie Spółdzielnia Ceramika Artystyczna wytwarza 900 form i 5 000 wzorów dekoracji – zaznaczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Podkreślił, że design jest istotnym elementem gałęzi przemysłu kreatywnego, który rozwija się z każdym rokiem, niemniej potrzebuje także wsparcia – na przykład poprzez nagradzanie projektów nowatorskich, wyznaczających nowe kierunki we wzornictwie.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił także:

Krzesło Quantum to przykład poszukiwania formy dla mebla-ikony, który łączy niebanalny design z funkcjonalnością. Krzesło Quantum jest przykładem udanej współpracy projektanta akademickiego z producentem mebli oraz marką wspierającą powstawanie unikalnych mebli polskich projektantów;

Produkt został wyróżniony ze względu na jego możliwości wykorzystania przez projektantów, którzy dzięki drukarce 3D mają możliwość tworzenia niskobudżetowych prototypów, co daje swobodę projektowania wyzwalając kreatywność twórców. Ze względu na stosunkową niską cenę rynkową i niewielki rozmiar drukarka Zortrax M200 Plus może być wykorzystywana nawet w jednoosobowych pracowniach, co może przysłużyć się ich profesjonalizacji.

Przy okazji jubileuszu konkursu Dobry Wzór Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczył dotację z programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, dzięki której przygotowany został serwis internetowy konkursu Dobry Wzór. Już od roku 2019 nowi uczestnicy będą mogli zgłaszać produkty i obserwować etapy konkursu, korzystając ze strony internetowej.

Konkurs Dobry Wzór

Dobry Wzór to znak, którym Instytut Wzornictwa Przemysłowego co roku nagradza dobrze zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku. Produkty biorące udział w konkursie, po wstępnej kwalifikacji, poddawane są dwuetapowej ocenie wzorniczej: przez ekspertów IWP oraz międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji gospodarczych, instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz innowacji, w tym poprzez wzornictwo, uznani projektanci.

Nagroda Dobry Wzór przyznawana jest w 9 kategoriach: Dom, Praca Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały produkcyjne, Transport i komunikacja, Moda i akcesoria. Dodatkowo przyznawane są nagrody specjalne.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP) to jedyna polska instytucja zajmująca się systemowo designem, która działa nieprzerwanie  od roku 1950, jedna z najstarszych instytucji zajmujących się wzornictwem przemysłowym w Europie. IWP jest strategicznym doradcą w obszarze wzornictwa. Doradza przedsiębiorstwom z różnych branż, projektantom, instytucjom i samorządom. Jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy– poprzez stosowanie wzornictwa – innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.powrót