Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla członków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus

17-10-2018

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

W Filharmonii Narodowej 16 października odbył się uroczysty koncert z okazji 50-lecia istnienia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Z okazji Jubileuszu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wystosował list gratulacyjny oraz uhonorował medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis 11 osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju Orkiestry. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymała Agnieszka Duczmal. Odznaczenia wręczył Dyrektor Generalny MKiDN pan Jarosław Czuba.

- Piękna historia, a także teraźniejszość, budowana talentem, pasją i rzetelną, wytrwałą pracą, są podstawą niesłabnącego prestiżu Orkiestry. Zespół, który jest wymieniamy wśród najlepszych, koncertował na wszystkich kontynentach, w najbardziej prestiżowych salach, prezentując muzykę od baroku do współczesności. Ten rok jest wyjątkowy – jubileusz pięćdziesięciolecia Zespołu zbiega się z obchodami setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. W tym roku także Orkiestra Amadeus stała się instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jestem przekonany, że to wsparcie będzie się przyczyniać do dalszego rozwoju artystycznego Zespołu – napisał z okazji jubileuszu wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” została odznaczona Agnieszka Duczmal-Jaroszewska, dyrygent, dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

-Wyrazy uznania i podziękowania kieruję dziś do założycielki Zespołu, mistrzyni batuty Pani Agnieszki Duczmal, której pasja, talent, wrażliwość i instynkt artystyczny sprawiły, że Orkiestra Kameralna Amadeus jest zespołem o uznanej renomie, gwarantującym najwyższy poziom realizowanych przedsięwzięć artystycznych – napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński

- To jest wielka radość dla tylu muzyków z orkiestry. Mam nadzieję, że te Glorie będą nam towarzyszyć i będą dodawały nam skrzydeł - powiedziała Agnieszka Duczmal.

Srebrne medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Józef Jaroszewski, kontrabasista, koncertmistrz oraz Bogdan Kapała - pierwszy skrzypek i koncertmistrz.

Brązowe medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Lech Bałaban - skrzypek i altowiolista, Mirosław Bock, skrzypek i koncertmistrz, Iwona Kuczyńska- Zieleniak, skrzypaczka i pedagog, Piotr Łużny- skrzypek i zastępca dyrektora Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, Izabela Mrozek- altowiolistka, Marek Ważbiński- skrzypek, Leszek Wojtowicz- skrzypek oraz Eugeniusz Zboralski- wiolonczelista, koncertmistrz i pedagog.

Agnieszka Duczmal

Dyrygent i twórczyni Orkiestry Amadeus Agnieszka Duczmal pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. W 1971 r. ukończyła studia dyrygenckie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem, i rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery Brittena „Sen nocy letniej”, premierę „Rigoletta” Verdiego oraz baletu „Romeo i Julia” Prokofiewa. Już w czasie studiów, w 1968 r., założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym. Duczmal wraz z Orkiestrą Amadeus nagrała ponad 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10 000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach "Stereo i w kolorze" oraz "Goście Agnieszki Duczmal", pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla japońskiej telewizji NHK godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz w Japonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Bacha w transkrypcji Józefa Kofflera, a także "Męki Pańskiej według Świętego Mateusza" Krzysztofa Knittla. Wielu wybitnych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory.

50-lecie istnienia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus

W programie koncertu wykonano utwór Piotra Mossa dedykowany Agnieszce Duczmal oraz Orkiestrze, a także I Koncert skrzypcowy g-moll, op. 26 Maxa Brucha i Wariacje na temat Franka Bridge'a, op. 10 Benjamina Brittena. Solistą koncertu był skrzypek Maxim Vengerov, a Orkiestrę Amadeus poprowadziła mistrzyni batuty Agnieszka Duczmal.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 r. przez Agnieszkę Duczmal. Po zdobyciu przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana w 1976 r. na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim została przekształcona w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Zespół nagrał 51 płyt. W swoim dorobku zespołu ma wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra współpracowała także z radiofoniami zagranicznymi, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała głównie muzykę polską.powrót