Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
"Quo vadis" lekturą Narodowego Czytania

22-02-2016

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz prof. Jerzy Bartmiński. autor zdjęcia: Danuta Matloch
Prezydent Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz prof. Jerzy Bartmiński. fot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Minister kultury Piotr Gliński na obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim. autor zdjęcia: Danuta Matloch
Minister kultury Piotr Gliński na obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim. fot. Danuta Matloch

 

W Pałacu Prezydenckim odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, podczas których prezydent Andrzej Duda przyznał prof. Jerzemu Bartmińskiemu nagrodę "Zasłużonego dla Polszczyzny". Ogłosił również zwycięzcę plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku, którą będzie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

 

Prezydent poinformował, że Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza odbędzie się 3 września br. Jak mówił, to "piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić".

Andrzej Duda powiedział, że w plebiscycie oddano w sumie kilkanaście tysięcy głosów. Głosy można było oddawać także na: "Chłopów" Władysława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Popioły" Stefana Żeromskiego.

We wrześniu 2015 roku prezydent zapowiedział, iż kolejną lekturę na Narodowe Czytanie wybiorą Polacy. Kancelaria Prezydenta zorganizowała głosowanie internetowe, którego wynik został ogłoszony w poniedziałek. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku Andrzej Duda z małżonką zainaugurowali Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W warszawskim Ogrodzie Saskim przez cały dzień dzieło Prusa czytali także znani aktorzy, a w ponad 1600 miejscowościach urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze i miłośnicy książek.

Debata

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbyła się debata pt. „Język wobec zmian społecznych”. Wśród uczestników spotkania znaleźli się prof. Marian Bugajski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Uniwersytetu Śląskiego Danuta Krzyżyk, prof. Uniwersytetu Łódzkiego Andrzej Piotrowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Magdalena Steciąg, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Iwona Burkacka, dr Marek Kochan z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Katarzyna Kłosińska - sekretarz Rady Języka Polskiego.

Różnorodność językowa dziedzictwem kulturowym

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.powrót