Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

03-12-2014

IV edycja nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. fot. Danuta Matloch
IV edycja nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Minister Małgorzata Omilanowska, Alicja Kapuścińska. fot. Danuta Matloch

IV edycja nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. fot. Danuta Matloch
IV edycja nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Minister Małgorzata Omilanowska. fot. Danuta Matloch

IV edycja nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. fot. Danuta Matloch
Laureaci IV edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.  fot. Danuta Matloch

IV edycja nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. fot. Danuta Matloch
IV edycja nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.  fot. Danuta Matloch

 

Michał Matys, Anna Dudzińska, Jakub Szymczuk i Łukasz Kowalski zostali laureatami IV edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienia przyznano 2 grudnia br. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich podczas gali, której gościem była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Jestem głęboko przekonana, że większość dziennikarzy to mądrzy i uczciwi ludzie, którzy mają świadomość wielkiej siły tego zawodu i siły oddziaływania społecznego, kształtowania postaw społecznych, edukacji. To wspaniale, że potrafimy się spotkać wspominając Ryszarda Kapuścińskiego i przyznawać nagrody ludziom, którzy wykonują ten zawód w najlepszy sposób, szczególnie w tej dziedzinie, jaką jest reportaż, który wymaga szczególnej rzetelności, ale też takich cech jak obiektywizm, prawda, uczciwość i etyka w stosunku do zasad. (...) Dobre dziennikarstwo to sól współczesnego świata XXI w., w którym to, o czym nie poinformowano - nie istnieje - mówiła w czasie uroczystości minister Omilanowska.

W kategorii materiał tekstowy nagrodzono Michała Matysa za tekst „Łódź miasto przeklęte” ("Gazeta Wyborcza", 31.01.2014). Autor opisuje m.in. śmierć pijanej kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży, która z kijem bejsbolowym zatrzymywała auta, pijanego motorniczego zabijającego przechodniów, sprawę poćwiartowanych i ukrytych w beczkach dzieci.

W kategorii materiał dźwiękowy nagroda przypadła Annie Dudzińskiej za słuchowisko „Nieidealna piosenka” (Radio Katowice, 20.02.2014). Jego bohater, Łukasz, ma 14 lat i jest dzieckiem, w którego życiu wydarzyło się wszystko, co najgorsze. Porzucenie w dzieciństwie przez mamę to tylko początek całego pasma nieszczęść, z którymi musi sobie radzić.

Laureatem kategorii materiał fotograficzny został Jakub Szymczuk za fotoreportaż „Czarny czwartek” ("Gość Niedzielny", 2.03.2014). Pod taką nazwą przeszedł do historii Ukrainy 20 lutego 2014 r., kiedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa. Na ulicach Kijowa zginęło wtedy ok. 70 osób.

Za materiał wideo nagrodę otrzymał Łukasz Kowalski. Bohater jego materiału „Egzamin z człowieczeństwa” (TVP II, 4.02.2014) - Adedeji Akintayo Sunday - pochodzi z Nigerii. Zdecydował się na studia w Polsce, czesne za studia na Akademii Polonijnej w Częstochowie wyniosło ponad 6,5 tys. euro. Gdy okazało się, że student nie otrzymał wizy, uczelnia odmówiła mu zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych, telewizyjnych oraz fotografii.

W jury zasiadają: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński. W tegorocznej IV edycji Nagrody Kapitule przewodniczy p.o. prezesa PAP Lidia Sobańska.

Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.powrót