Nagrody Sybilla 2016- rozdane

17-05-2017

Na zdjęciu: Minister Piotr Glińskifot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Minister Piotr Glińskifot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Minister Piotr Glińskifot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Minister Piotr Glińskifot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Minister Piotr Glińskifot. Danuta Matloch

Do tegorocznej edycji konkursu Sybilla wpłynęło 225 projektów muzealnych, nagrody przyznano w 10 kategoriach, a laureatem Grand Prix zostało Muzeum Narodowe w Warszawie. W gali konkursu na Zamku Królewskim w Warszawie, uczestniczył 16 bm. minister Piotr Gliński.

Śledząc na bieżąco dokonania muzeów, zdaję sobie doskonale sprawę z ogromnego wysiłku wkładanego przez ich pracowników w funkcjonowanie tych tak istotnych instytucji w tkance naszej kultury. To wasza praca, drodzy państwo, wraz z niegasnącym entuzjazmem do dzielenia się ogromną wiedzą popartą doświadczeniem, sprawia, że muzea jeszcze do niedawna postrzegane jako zamknięte ogrody sztuki, stały się nowoczesnymi, przyjaznymi dla publiczności i odpowiadającymi na jej potrzeby instytucjami kultury" - powiedział minister Piotr Gliński podczas gali ogłoszenia laureatów konkursu.

W tegorocznej edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 uczestniczyły muzea z całej Polski, o różnym statusie organizacyjnym i profilu działania. Grand Prix otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za projekt "W Muzeum wszystko wolno". MNW otrzymało statuetki jeszcze w dwóch kategoriach- „edukacja” za projekt "W muzeum wszystko wolno" i „publikacje” za "Early Netherlandish, Dutch, Flemish and Belgian Paintings 1494-1983 in the Collections of the National Museum in Warsaw and the Palace at Nieborów".

Wśród pozostałych nagrodzonych znalazły się: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Miejskie w Żorach, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum w Gliwicach, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Warszawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” jest, od czasu jego pierwszej edycji w 1980 r., traktowane jako jedna z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Pierwszą instytucją, której powierzono organizację konkursu było Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, kolejnymi: Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Od czasu powołania w 2011 r. organizatorem Sybilli stał się Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.



powrót