Nie żyje Wanda Wiłkomirska. Wybitna skrzypaczka miała 89 lat

02-05-2018

na zdjęciu Wanda Wiłkomirska autor zdjęcia Jakub Kamiński/PAPFot.:Jakub Kamiński/PAP

W wieku 89 lat, 1 maja 2018 r., zmarła Wanda Wiłkomirska - wybitna skrzypaczka i pedagog, laureatka czterech międzynarodowych konkursów, solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertowała na pięciu kontynentach, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak Otto Klemperer, Leonard Bernstein i Zubin Mehta.

Wanda Wiłkomirska urodziła się w 1929 r. Wychowała się w rodzinie warszawskich muzyków. Razem z rodzeństwem występowała jako „Trio Wiłkomirskich”. W 1947 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi.

W kolejnych latach kształciła się w Budapeszcie i Paryżu. Jako młoda skrzypaczka wygrała cztery międzynarodowe konkursy: w Genewie, Budapeszcie, Konkurs Bachowskiego w Lipsku i Konkurs im. Wieniawskiego w Poznaniu. 

W 1961 r. Wanda Wiłkomirska zadebiutowała z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Stanach Zjednoczonych. Był to początek jej światowej kariery.

Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, towarzysząc orkiestrze w jej podróżach. Bywała też zapraszana na tournée przez inne orkiestry polskie i zagraniczne. Jako solistka brała udział w inauguracji odbudowanej po wojnie Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, dała inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.  

Artystka współpracowała z najwybitniejszymi dyrygentami, w tym Leonardem Bernsteinem, oraz muzykami, m.in. Marthą Argerich i Gideonem Kremerem. Grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Wystąpiła m.in. na pierwszym po wojnie koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.

Wanda Wiłkomirska była pierwszą wykonawczynią licznych utworów kompozytorów polskich, niemieckich i australijskich; niektóre z nich były jej dedykowane. Uczestniczyła w projektach kameralnych, grając z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maiskim.
 
Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele medali, nagród i wyróżnień, m. in. w 2009 roku została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: /IAR, MKiDN/powrót