Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie

31-10-2018

Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – wystawa Muzeum Narodowego w Krakowiefot. Bartosz Cygan/MNK

Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – wystawa Muzeum Narodowego w Krakowiefot. Bartosz Cygan/MNK

Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – wystawa Muzeum Narodowego w Krakowiefot. Bartosz Cygan/MNK

Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – wystawa Muzeum Narodowego w Krakowiefot. Bartosz Cygan/MNK

Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – wystawa Muzeum Narodowego w Krakowiefot. Bartosz Cygan/MNK

 

- Wystawa ta ukazuje Józefa Piłsudskiego nie tylko jako stratega, patriotę czy polityka, ale przede wszystkim jako niezwykle ciekawy umysł, także literata i humanistę - mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” Muzeum Narodowego w Krakowie. Uroczystość odbyła się 30 października w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż uświetnił recital fortepianowy Krzysztofa Książka.

- Wiemy o tym, że Józef Piłsudski był przekonany, iż polska kultura, polscy artyści, w tym pisarze odegrają ważną rolę w mobilizacji narodu do walki wyzwoleńczej, ale także odegrają rolę w przyszłości – gdy projektował ten wielki projekt „Polska” - w kształtowaniu tożsamości Polski, tożsamości naszego społeczeństwa, naszego narodu – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

- Przez obcowanie z bogactwem myśli Józefa Piłsudskiego będziemy mogli lepiej zrozumieć, jak to było możliwe, że niepodległa Polska mogła odrodzić się po 123 latach zaborów, latach germanizacji i rusyfikacji oraz braku politycznej i społecznej suwerenności, choć jak się wydaje była przez 123 lata suwerenna w sferze kultury – podkreślił minister kultury prof. Piotr Gliński.

„Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”

- Najważniejszą ideą, powracającą w pismach Józefa Piłsudskiego w różnych kontekstach, jest niepodległość Ojczyzny – mówi kurator wystawy Wacława Milewska – Przed jej odzyskaniem przyszły Marszałek dobitnie obrazuje ograniczenia, represje, cierpienia fizyczne i duchowe, którym poddawany jest naród pozbawiony niezależności. Po roku 1921 uświadamia, jak łatwo można tę niezależność utracić.

Wielu artystów współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace – 779 dzieł sztuki – złożą się na wystawę MNK.  Zobaczyć można obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera), ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie. Większość eksponatów pochodzi z kolekcji MNK, jednak dla zilustrowania najważniejszych wątków wystawy zostały wypożyczone dzieła sztuki z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucji. To m.in. Biblioteka Polska w Paryżu, Musée des Beaux-Arts d'Angers, Snite Museum of Art z Indiany (USA) oraz polskie Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Wystawa pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018. Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022

Krzysztof Książek

Laureat najwyższych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Występował na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju,  Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Festival Chopin à Paris, The New Year Music Festival w Gstaad, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena i innych. Koncertował w Japonii, Chinach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. 17 marca 2018 roku wystąpił jako solista z towarzyszeniem Collegium 1704 roku pod batutą Václava Luksa podczas koncertu „Warszawski Fortepian Chopina” prezentującego kopię fortepianu Buchholtza. 

Krzysztof Książek rozpoczął naukę w wieku 9 lat w klasie fortepianu mgr Grażyny Hesko-Kołodzińskiej i ukończył PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie. Od 2005 roku kształcił się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, a później jako student Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy. Obecnie realizuje program studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover.

Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego "Młoda Polska". W latach 2005-2011 był objęty programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.powrót