Nowoczesne studio technologii wizualnych CeTA- otwarte

28-01-2013

Najnowsze zdobycze technologii elektronicznej, wykwalifikowana kadra specjalistów, nowatorskie studio filmowe to najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą otwarcie we Wrocławiu Centrum Technologii Audiowizualnych. 28 stycznia odbyła się jego uroczysta inauguracja, w której uczestniczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Nowoczesne studio technologii wizualnych CeTA- otwartePrezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski i Zbigniew Rybczyński podczas inauguracji CeTA. Fot. Tomasz fot. Hołod/Gazeta Wrocławska

Nowoczesne studio technologii wizualnych CeTA- otwarteMinister Bogdan Zdrojewski i Zbigniew Rybczyński w studiu filmowym CeTA Fot. Tomasz fot. Hołod/Gazeta Wrocławska

Unikatowe pod względem zastosowanych nowatorskich technologii elektronicznych studio filmowe  CeTA powstało dzięki 11 mln finansowego wsparcia  przekazanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowy Instytut Sztuki Filmowej.

"To jest inwestycja nie tylko „w naszą wrażliwość” ale przede wszystkim w jedyne w swoim rodzaju centrum edukacyjne" – powiedział Minister Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości.

Zbudowane według autorskiego projektu wybitnego reżysera i operatora filmowego Zbigniewa Rybczyńskiego studio filmowe CeTA to unikatowy w skali światowej ośrodek edukacyjno – badawczy. Ukierunkowane na realizację filmowych efektów specjalnych, przygotowane zostało z myślą o podnoszeniu kwalifikacji twórców oraz rozpowszechnianiu nowoczesnych metod realizacji obrazu w kraju i za granicą. Jednym z zadań ośrodka będzie także prowadzenie prac badawczych w zakresie technologii obrazu.

Centrum Technologii Audiowizualnych jako państwowa instytucja kultury, zostało utworzone przez Ministra Zdrojewskiego w 2011 r. z przekształcenia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Prowadzi działalność w dziedzinie nowych technologii multimedialnych i specjalizuje się w realizacji wizualnych efektów specjalnych, post produkcji elektronicznej oraz nowoczesnych technologii multimedialnych. „CET to kontynuacja Wajdy Chęcińskiego i innych. Były przeszkody, ale cieszę się, ze tak wiele się udało” – stwierdził minister.

Jednym z ważniejszych zadań CeTA jest takżę kultywowanie i upowszechnianie 57. letniego dorobku Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Wykorzystane w komunikacie zdjęcia zostały udostępnione przez Gazetę Wrocławską, więcej zdjęć: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/749157,wroclaw-wytwornia-filmow-fabularnych-w-przebudowie-zobacz,id,t.htmlpowrót