Nowy portal internetowy MKiDN - Polonika

12-06-2017

Projekt Polonika to baza internetowa, która obejmuje obiekty powstałe do 2000 r. na ziemiach, które nie znajdowały się w granicach Rzeczypospolitej. Umieszczane są w niej nie tylko dzieła stworzone przez polskich artystów, ale również prace o polskiej tematyce, wykonane przez obcokrajowców, bądź powstałe z fundacji polskich rodzin.

Na stronie Polonika można znaleźć zarówno interesujący obiekt, jak i sprawdzić np. jakie prace danego artysty, wpisane do bazy, znajdują się w danym kraju, mieście lub ustalić wszystkie wpisane do bazy pomniki w danym kraju. Umożliwia to pięć wyszukiwarek: nazwa obiektu, autor/wykonawca, kraj, miasto, dział (np. malarstwo). Osoby zainteresowane tematem mogą pogłębić swoją wiedzę dzięki zamieszczonej na stronie bibliografii. Każdy obiekt został zaznaczony na mapie. Jest to duża pomoc dla osób planujących wyjazd do danego kraju i chcących zobaczyć dane miejsce.

Poszczególne rekordy, opracowywane lub konsultowane  przez specjalistów, stanowić mają pomoc dla badaczy, służb dyplomatycznych, służyć polskiej emigracji i jej organizacjom oraz turystom odwiedzającym różne zakątki świata. Liczymy na to, że portal „Polonika” przyczyni ujawnienia nieznanych dotąd obiektów i udokumentuje znane już przykłady współpracy i współistnienia kulturalnego w różnych częściach świata.

Zapraszamy do włączenia się w tworzenie bazy Polonika. Uruchamiamy stronę przed wakacjami licząc na państwa aktywność i zgłaszanie nowych obiektów.

www.polonika.gov.plpowrót