Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości połączyły Polaków

22-11-2018

na zdjęciu wiceminister Sellin,
 dyrektor Florjanowicz,
 dyrektor Wiśniewskifot. Danuta Matloch

na zdjęciu wiceminister Sellinfot. Danuta Matloch

na zdjęciu wiceminister Sellin i dyr. Florjanowiczfot. Danuta Matloch

na zdjęciu wiceminister Sellin i dyrektor Florjanowiczfot. Danuta Matloch

na zdjęciu uczestnicy konferencjifot. Danuta Matloch

na zdjęciu uczestnicy konferencjifot. Danuta Matloch

na zdjęciu dyrektor Florjanowiczfot. Danuta Matloch

 

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości miały charakter łączący – uznało 72 proc. Polaków, a 75 proc. zadeklarowało, że 11 listopada był dla nich dniem wyjątkowym – poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister kultury, Pełnomocnik Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Jarosław Sellin.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również: dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski oraz dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

- Z badań przeprowadzonych przez firmę Kantar Public wynika, że niemal wszyscy badani (95 proc.) wiedzieli, którą rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy w tym roku. Wskazuje to na wysoką rozpoznawalność święta w społeczeństwie – zaznaczył wiceminister Sellin.

Pełnomocnik Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości dodał, że wywieszenie flagi narodowej było często praktykowanym sposobem uczczenia 11 listopada – aż trzy czwarte Polaków potwierdziło, że na budynku, w którym mieszkają w dniu święta była wywieszona flaga narodowa.

- Zdecydowana większość Polaków (89 proc.) uważa, że bycie patriotą jest ważne. To wzrost aż o 17% w porównaniu z badaniami z 2016 roku. Patriotyzm jest uznawany za ważną postawę w społeczeństwie, a ponad 90 proc. respondentów określa siebie jako patriotę – podkreślił wiceminister Sellin.

Wiceszef resortu kultury wskazał, że jest wiele form demonstrowania patriotyzmu – oprócz szacunku dla symboli narodowych i uczestnictwa w uroczystościach państwowych Polacy chętnie biorą udział w marszach, we wspólnym śpiewaniu, odwiedzają muzea i miejsca pamięci, chętnie oglądają pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury poinformował, jakie emocje towarzyszyły Polakom 11 listopada: 26 proc. respondentów czuło dumę, 24 proc. – radość, 16 proc. – wzruszenie, 9 proc. miało dobre odczucia, 9 proc. czuło szczęście, 6 proc. – zadowolenie, a 6 proc. – strach. Dodał, że w wydarzeniach zbiorowych związanych ze Świętem Niepodległości uczestniczyła przeszło jedna czwarta Polaków (27 proc.).

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, którego rolą jest realizacja programu dotacyjnego, dodał, że Polacy chcą świętować w swoich „małych ojczyznach”.

- Zrealizowaliśmy w tym roku dwa nabory do programu dotacyjnego, otrzymaliśmy prawie 3 tys. zgłoszeń, dofinansowaliśmy 285 projektów, za blisko 17,5 mln zł. To jest mnóstwo projektów, gdzie oddaliśmy Polakom możliwość świętowania w swoich „małych ojczyznach” – podkreślił.

Dyrektor Kowalski zapowiedział również, że zaproponowana przez Biuro Programu „Niepodległa” akcja wspólnego śpiewania hymnu 11 listopada będzie kontynuowana w latach kolejnych.

Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz podkreśliła, że obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości cały czas trwają. Poinformowała, że w przyszłym roku MKiDN chciałoby pokazać, na czym polegało budowanie państwa.

- Większość instytucji będzie obchodziła albo już obchodzi swoje 100-lecia, będziemy mieli stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z wieloma państwami, więc to będzie taki rok o państwowości powiedziała dyrektor Florjanowicz.

Dodała, że w niedługim czasie zostanie zakończona akcja „100 Pomników Historii”, w wyniku której w ciągu dwóch lat ich liczba wzrośnie z około 60 do ponad 100. Zapowiedziała również powstanie nowej inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz otwarcie wystaw o roli kobiet w Powstaniach Śląskich i w budowaniu polskości na Śląsku, które przygotowuje Muzeum Śląskie w Katowicach.

 



powrót