Odznaczenie Komandora Orderu Lwa Finlandii dla Krzysztofa Pendereckiego

24-11-2008

Prezydent Finlandii Tarja Halonen przyznała odznaczenie Komandora Orderu Lwa Finlandii Krzysztofowi Pendereckiemu. Ceremonia wręczenia odbyła się 24 listopada 2008 w rezydencji Ambasadora Finlandii Vesy Himanena. W uroczystości wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Przyznanie odznaczenia Krzysztofowi Pendereckiego jest wyrazem uznania dla jego wieloletniej pracy i osobistego zaangażowania na rzecz budowania wzajemnych relacji pomiędzy Polską i Finlandią oraz sympatii kompozytora do inspirującej twórczo przyrody fińskiej.

Efektem działalności Krzysztofa Pendereckiego w Finlandii była m.in. współpraca z Orkiestrą Miasta Lahti, którą wielokrotnie prowadził pod swoja batutą. Płyta z utworami Krzysztofa Pendereckiego, nagrana przez Chór Kameralny Tapiola, została uznana za najlepszą płytę chóralną roku 1996. Krzysztof Penderecki był częstym gościem, a także dyrygentem na Festiwalu Muzyki w Naantali oraz innych wydarzeniach muzycznych w Finlandii.

Krzysztof Penderecki ukończył niedawno sonatę na wiolonczelę dla Arto Norasa, znanego międzynarodowej publiczności fińskiego wiolonczelisty. Jej prawykonanie będzie miało miejsce na Festiwalu Muzycznym w Naantali w 2009 roku.

Krzysztof Penderecki jest wysoko poważany w kręgach muzycznych Finlandii. Już w roku 1983 otrzymał Nagrodę im. Sibeliusa z Fundacji Wihuri.
powrót