Polska pomaga - Pomoc dla Syrii

07-01-2019

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

Koncert Polska Pomagafot. Danuta Matloch

W ten sposób możemy przynajmniej w małym stopniu pomóc w straszliwym nieszczęściu, które tam ma miejsce – mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w niedzielę w Warszawie przed charytatywnym koncertem "Polska pomaga - Pomoc dla Syrii" organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polską Operę Królewską, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska oraz Telewizję Polską S.A. Koncert odbył się w niedzielę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Dochód z prowadzonej podczas koncertu zbiórki sms-owej zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom Syrii.

- To już nasz kolejny koncert tego typu, a trzeci koncert kolęd. Jestem bardzo wdzięczny artystom Polskiej Opery Królewskiej i innym artystom, Telewizji Polskiej, mediom, które biorą udział w tej akcji. A Caritas Polska na miejscu wie, jak ta pomoc powinna wyglądać – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Jak zaznaczył, każdy powinien traktować jako obowiązek wzięcie udziału w tej akcji i wysłanie sms-a. - W ten sposób możemy przynajmniej w małym stopniu pomóc w tym straszliwym nieszczęściu, które tam ma miejsce - zaakcentował wicepremier prof. Piotr Gliński.

- Dodatkowo jest to koncert na bardzo wysokim poziomie. Artyści szczególnie się mobilizują, bo wiedzą, że cel jest jednym z najwyższych, jakie możemy realizować - pomoc humanitarna dla najbardziej potrzebujących  – mówił minister kultury.

Na koncert przybył również m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Syryjczycy w tej chwili są w bardzo trudnej sytuacji, ta wojna odebrała im wolność, odebrała im godność, odebrała im też radość. I te pieniądze, które wpłacamy, które zostaną również w akcji sms-owej przekazane na rzecz wsparcia Syryjczyków na pewno są niezwykle potrzebne i na pewno im pomogą – podkreślił marszałek Senatu.

Podczas rozpoczęcia koncertu wicedyrektor Caritas Polska Jarosław Bittel mówił, że miesiąc temu był w Syrii, w Aleppo:

- Jestem wstrząśnięty tym, co zobaczyłem. Wbrew temu, co można zobaczyć na pierwszych stronach gazet i w serwisach informacyjnych wojna nadal trwa. Giną dorośli, giną dzieci, to jest codzienne życie Syryjczyków. Brakuje prądu, żywności, podstawowej opieki medycznej. Oni zaczynają ciągle od nowa i bardzo liczą na naszą pomoc – powiedział wicedyrektor  Caritas Polska.

Podczas koncertu zostały zaprezentowane trzy kolędy w opracowaniu Jacka Urbaniaka. Pierwszą z nich była  pochodząca z Bliskiego Wschodu pieśń Uli dalma si Alleluja, której wykonanie stanowiło ukłon w stronę naszych syryjskich braci. Solistom Polskiej Opery Królewskiej towarzyszył zespół instrumentów dawnych Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki.

Wydarzenie wypełniły także brzmienia tradycyjnych polskich kolęd w doskonałych opracowaniach Jana Maklakiewicza, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kostrzewy. Słynne pieśni bożonarodzeniowe wykonali znakomici soliści, Zespół Wokalny oraz Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej. Gościnnie wystąpiła Małgorzata Walewska. Na bis artyści wraz z publicznością zaśpiewali kolędę "Bóg się rodzi".

Koncert transmitowano w TVP2. Dochód z wysyłanych w jego trakcie sms-ów zostanie przekazany przez Caritas Polska na pomoc poszkodowanym na skutek wojny Syryjczykom. MKiDN przypomina, że podczas podobnego wydarzenia zorganizowanego w 2018 r. zebrano ok. miliona złotych.powrót