Polsko- indyjska umowa o koprodukcji audiowizualnej

05-07-2012

Podpisanie umowy o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami, było głównym punktem wizyty w Polsce Ambiki Soni- Minister Informacji, Radiofonii i Telewizji Indii. W imieniu rządu RP, dokument podpisał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Uroczystość odbyła się 4 lipca o godz. 13:00 w siedzibie MKiDN.

Minister Ambika Soni i Minister Bogdan Zdrojewski Fot: Danuta Matloch/MKiDN
Minister Ambika Soni i Minister Bogdan Zdrojewski Fot: Danuta Matloch/MKiDN

Była to czwarta podpisana przez nasz kraj umowa międzyrządowa, obejmująca zagadnienia koprodukcji  filmowej. Do tej pory, Polska zawarła podobne porozumienia z Francją, Izraelem i Kanadą.

Zakres umowy z Indiami jest jednak dużo szerszy i oprócz koprodukcji filmowych obejmuje również inne produkcje audiowizualne- zwłaszcza telewizyjne. Warto podkreślić, że kinematografia indyjska to obecnie największy na świecie potentat w tym obszarze działalności. Rocznie powstaje tu ponad 1000 pełnometrażowych filmów fabularnych. Dla porównania- w Polsce produkuje się ich ok. 40.

Podstawą pozycji indyjskiej kinematografii jest największa na świecie publiczność, którą stanowi blisko 4 miliardy widzów. Szacuje się, że w Republice Indii, kina odwiedza codziennie ok. 12 milionów widzów. To prawie połowa widowni, która w Polsce odwiedza kina w ciągu całego roku.

Polsko- indyjskie porozumienie o koprodukcji nada nową rangę współpracy filmowców i producentów audiowizualnych z obu krajów. Z uwagi na potencjał indyjskiego przemysłu filmowego, będzie bardzo korzystne dla kinematografii polskiej. Umożliwi nawiązaniu szerszej współpracy w obszarze całej produkcji filmowej. Ułatwi także dostęp polskim produkcjom do rynków dystrybucyjnych kinematografii partnera, a tym samym - szerszą promocję polskiej kultury filmowej nie tylko w samej Republice Indii, ale i w całym obszarze wpływów indyjskiej kinematografii.

Program pobytu delegacji indyjskiej w Polsce, w której skład wejdzie m.in. Dyrektor Generalny narodowej telewizji indyjskiej Doordarshan, obejmuje także spotkania z władzami TVP i zapoznanie się z działalnością Filmoteki Narodowej.

Kierowane przez Ambikę Soni Ministerstwo Informacji, Radiofonii i Telewizji Indii zajmuje się tworzeniem regulacji prawnych dotyczących informacji, środków przekazu, prasy oraz kinematografii. Sama Minister Soni jest obecna w wielkiej polityce indyjskiej od ponad 35 lat; sprawowała m.in. funkcję Ministra Kultury i Turystyki , a w chwili obecnej, prócz teki ministerialnej jest również deputowaną do izby niższej parlamentu Indii Rajya Sabha ze stanu Pendżab.powrót