Premiera książki Grażyny Bacewicz - wybitnej polskiej skrzypaczki i kompozytorki

05-02-2019

"Sidła" - taki tytuł nosi kryminał, który w 1968 r. napisała kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz. Powieść, której akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, została wydana nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W 110. rocznicę urodzin i  50. rocznicę śmierci artystki PWM przygotowało specjalne wydanie książki, ebooka, a także – we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia – audiobooka czytanego przez Annę Dereszowską.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło odkryć dotychczas nieznany fakt z jej życia. Nie każdy wie, że poza zdolnościami muzycznym kompozytorka przejawiała także wielki talent literacki. W latach 60. podejmowała próby pisarskie, które do tej pory nie były publikowane. Wśród licznych tekstów odnalazła się wyjątkowa powieść kryminalna „Sidła”, napisana w 1968 r. zaledwie w dwa miesiące! Jedyna taka powieść jednej z najważniejszych polskich kompozytorek XX w.

Fabuła

Samobójstwo? Morderstwo? Przypadek? Ciało młodej kobiety zostaje znalezione na skwerze amerykańskiego miasta.  Brak jakichkolwiek śladów popełnienia zbrodni  zbija z tropu lokalną policję. Jeden mały element nie pasuje do układanki…

Detektyw Decise, francuski imigrant, zaczyna śledztwo. Tropy, za którymi podąży, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic rodziny Hardów. Kto wpadnie w sidła? Następna ofiara, morderca czy detektyw?

Wybitna polska kompozytorka i skrzypaczka

Grażyna Bacewicz –  wybitna polska kompozytorka i skrzypaczka, urodziła się 5 II 1909 w Łodzi, zmarła 17 I 1969 w Warszawie. Studiowała w Konserwatorium Warszawskim kompozycję, skrzypce i fortepian. Co ciekawe, rozpoczęła również studia na wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, z których jednak zrezygnowała z powodu nadmiaru zajęć.

Dorobek twórczy Grażyny Bacewicz jest niezwykle bogaty i różnorodny: od miniatur solowych, poprzez utwory kameralne aż po symfonie i koncerty z udziałem instrumentów solowych, pieśni, kantaty, balety i opery radiowe. Jest także autorką muzyki do filmów i do spektakli teatralnych. Udane próby literackie dopełniają obrazu tej wszechstronnie ukierunkowanej osobowości twórczej, otwartej i wrażliwej na wszystkie przejawy otaczającego ją świata.

Twórczość Grażyny Bacewicz przeżywa dzisiaj renesans. Doceniana jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Warto wspomnieć tu choćby wydaną w 2016 roku przez wytwórnię Chandos płytę ze wszystkimi kwartetami smyczkowymi Grażyny Bacewicz w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. Album został nagrodzony dwoma statuetkami „Fryderyk 2017” w kategorii „Najlepszy album polski za granicą” oraz „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

Kalendarz koncertowy PWM podpowiada, że utwory orkiestrowe Grażyny Bacewicz wykonywane będą w najbliższym czasie w Warszawie, Göteborgu (Szwecja), Mikkeli i Tampere (Finlandia), Olsztynie, Katowicach, Koszalinie, Kielcach, Poznaniu, Elblągu, czy Tokio (Japonia).

Źródło: MKiDN/ PWMpowrót