Program „Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska” wsparciem dla lokalnych środowisk

27-07-2018

Na zdjęciu Wicepremierzy Piotr Gliński i Beata Szydłofot. Danuta Matloch

Na zdjęciu Wicepremierzy Piotr Gliński i Beata Szydłofot. Danuta Matloch

Na zdjęciu Wicepremierzy Piotr Gliński i Beata Szydłofot. Danuta Matloch

 

- Program "Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska" jest wyjściem do Polski lokalnej - powiedział w piątek 27 lipca  na konferencji prasowej w KPRM wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Od dzisiaj Narodowe Centrum Kultury przyjmuje wnioski do programu. Warsztaty, wystawy, filmy czy festiwale przedstawiające unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego mają wzmacniać lokalną tożsamość kulturową. Program zainicjowała wicepremier Beata Szydło, która również uczestniczyła w konferencji.

„Chcemy wspierać małe, lokalne środowiska”

- Program EtnoPolska to (...) wyjście do małych miejscowości, do Polski lokalnej, do polskiej wsi, czyli realizacja zasady zrównoważonego rozwoju. Wciąż mamy kłopoty z równomiernym, sprawiedliwym dostępem do dóbr kultury, do instytucji kultury, dlatego chcemy wspierać szczególnie te małe, lokalne środowiska – podkreślił podczas konferencji wicepremier Gliński.

Ocenił, że jest to również program, który pokazuje dobrą współpracę w rządzie, ponieważ został zainicjowany przez byłą premier Beatę Szydło.

- Program jest zakrojony bardzo szeroko i wygodnie dla uczestników, obejmuje wydarzenia kulturalne, interdyscyplinarne, filmy, rekonstrukcje, działania edukacyjne, w zasadzie wnioski można składać na najróżniejsze działania - powiedział minister kultury.

Wicepremier poinformował także, że w przyszłym roku rząd chce "znacznie zwiększyć ten program". "Będzie on podzielony na trzy poziomy, oprócz działań, które w tym roku już ruszają, czyli działań tzw. miękkich, będzie także linia inwestycyjna. Chcemy wzmacniać inwestycyjnie np. świetlice wiejskie, koła gospodyń wiejskich, czy OSP. Trzecim wymiarem będzie wsparcie zagraniczne, czyli środki na promocję polskiej kultury ludowej i kultury niematerialnej za granicą” – dodał.

- Nie chodzi tylko o artystów ludowych, których bardzo wspieramy i ludzi kultury ludowej, ale także o tzw. kulturę niematerialną, czyli promocję wszelkich zwyczajów, obyczajów wiejskich, które często są codziennością na wsi, ale są także wartością kulturową i warto to promować – wyjaśnił prof. Gliński.

- Program na pewno będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem w środowiskach wiejskich, w małych miejscowościach, wszędzie gdzie tego typu projekty są realizowane - oceniła wicepremier Beata Szydło.

- Jest to konkretne wsparcie ze strony polskiego rządu. Przeznaczyliśmy w tym roku na ten cel około 7 mln zł – zaznaczyła. Podkreśliła, że  program #Etnopolska jest realizacją kolejnej deklaracji rządu ogłoszonej podczas kwietniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

„Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska” – założenia programu

Nowy Program Narodowego Centrum Kultury został opracowany na bazie programu Kultura – Interwencje. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze. Program zakłada preferencje dla projektów realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców.

Realizowane działania mają pomóc dostrzec unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

Program jest adresowany do organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury obejmuje bardzo szeroki zakres działań, m.in.:

Wnioski można składać od 27 lipca do 20 sierpnia 2018 r. Realizacją programu zajmuje się Narodowe Centrum Kultury.

Szczegóły i regulamin programu dostępne są TUTAJpowrót