Promocja Serii Węgierskiej - cyklu publikacji o przyjaźni polsko-węgierskiej

27-06-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

- Mam szczęście, bo przez te ostatnie trzy i pół roku, od kiedy jestem ministrem kultury, cały czas obywają się różne wydarzenia kulturalne polsko-węgierskie. To jest potwierdzenie wspaniałej współpracy pomiędzy naszymi krajami, mocnych relacji historycznych, politycznych i kulturalnych i kulturowych, tej łączności, bliskości pomiędzy naszymi społeczeństwami i narodami – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas prezentacji pierwszej książki z Serii Węgierskiej – zbioru wierszy Sandora Petofiego. Wydarzenie odbyło się w czwartek 27 czerwca w Ambasadzie Węgier w Polsce.

„Lutnia i miecz” - tom wierszy największego węgierskiego romantyka, Sandora Petofiego, otwiera nową serię literatury węgierskiej publikowanej przez wydawnictwo Biały Kruk.

- Do tej pory Polacy wierzyli nam na słowo, że Petofi jest genialny, teraz możecie przekonać się o tym sami - mówiła ambasador Węgier Orsolya Kovacs.

- Mam szczęście, bo przez te ostatnie trzy i pół roku, od kiedy jestem ministrem kultury, cały czas obywają się różne wydarzenia kulturalne polsko-węgierskie. To jest potwierdzenie wspaniałej współpracy pomiędzy naszymi krajami, mocnych relacji historycznych, politycznych i kulturalnych i kulturowych, tej łączności, bliskości pomiędzy naszymi społeczeństwami i narodami. Cieszymy się z tego, że tak może być. (...) Lubimy siebie nawzajem, potrzebujemy siebie nawzajem, rozumiemy się i zawsze się rozumieliśmy – powiedział wicepremier Piotr Gliński o Węgrach i Polakach.

Seria Węgierska to cykl publikacji, których celem jest przybliżenie historii, kultury oraz tradycji dwóch bratnich narodów i zaprzyjaźnionych państw. Książki ukazywać się będą w latach 2019-2020, jak dotąd zaplanowano pięć tytułów. Po „Lutni i mieczu" ukażą się „Wspólne dzieje Polski i Węgier" Istvana Kovacsa, „Utwory prozą” Janosa Pilinszky'ego, „Wybór wierszy" Sandora Kanyadiego oraz „Biografia Sandora Petofiego” Jerzego Snopka. W planach wydawniczych jest też album „Panorama Siedmiogrodzka", który prezentuje zachowane ilustracje słynnej panoramy z 1897 r. wykonanej we Lwowie pod kierownictwem Jana Styki na 50-lecie Powstania Węgierskiego w 1849 r.

Cała Seria Węgierska ukazywać się będzie w wydawnictwie Biały Kruk dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sandor Petofi

Sandor Petofi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema podczas Wiosny Ludów w bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w 31 lipca 1849 roku. Jego poezja do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Współczesny mu znany tłumacz i dyplomata brytyjski John Bowring pisał: „Petofi jest największym lirykiem świata. Według mnie ucieleśnia on lepiej ducha węgierskości niż jakikolwiek inny poeta ducha swego narodu”. Jerzy Snopek napisał m.in.: „Dla wielu twórców literatury, od współczesnych Petofiemu po naszych współczesnych, ów bard i męczennik węgierskiej rewolucji stał się żywym symbolem i mitem zarazem. Zdumiewające, że tylu poetów – od mniej znacznych po wybitnych – opiewało Petofiego jako doskonałe ucieleśnienie ideałów spod znaku lutni i miecza”.

 



powrót