Ranking Bibliotek 2017

30-11-2017

fot. MKiDN

fot. MKiDN

fot. MKiDN

fot. MKiDN

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin znalazła się na czele Rankingu Bibliotek 2017, organizowanego przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. Kolejne pozycje zajęły biblioteki w Sianowie (woj. zachodniopomorskie) i Świątkach (woj. warmińsko-mazurskie). Gala Rankingu Bibliotek 2017 odbyła się 30 listopada 2017 r. w siedzibie Biblioteki Narodowej z udziałem wiceminister kultury prof. Magdaleny Gawin.

Liderzy tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek podczas uroczystej gali odebrali dyplomy.

Książka stanowi nieodłączny element indywidualnego rozwoju każdego człowieka. To nie tylko źródło informacji, ale także główne narzędzie wychowania obywatelskiego. Literatura przenosi nas w inny świat, z książkami odbywamy podróż w czasie i przestrzeni. Dziękuję dyrektorom bibliotek i przedstawicielom lokalnych samorządów za to, że umożliwiają czytelnikom spotkania z książką" - powiedziała podczas gali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.

Z pięćsetnego miejsca na pierwsze

Biblioteka w Jarocinie na zwycięską pozycję awansowała aż z 500. miejsca, które zajmowała w rankingu w ubiegłym roku. Oprócz trzech już wymienionych, w pierwszej dziesiątce najlepiej prowadzonych bibliotek w Polsce znalazły się placówki w Chrzanowie (woj. małopolskie), Chodzieży (woj. wielkopolskie), Barcinie (woj. kujawsko-pomorskie), Morągu (woj. warmińsko-mazurskie), Brzesku (woj. małopolskie), Łomży (woj. podlaskie) oraz w Krapkowicach (woj. opolskie).

Biblioteka to dostęp do szeroko rozumianej kultury

Od 2011 roku Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” nagradzają samorządy za ich zaangażowanie w  rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów – szeroko rozumianej kultury.

Zainicjowany 7 lat temu projekt, skierowany w głównej mierze do gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i  gmin miejskich (z wyłączeniem miast na prawach powiatu), stwarza możliwość pozyskania interesujących, a jednocześnie rzetelnych informacji o stanie bibliotek publicznych w Polsce, m.in. stopniu informatyzacji katalogów, przystosowaniu zbiorów dla osób niewidzących lub słabowidzących czy kondycji finansowej. Organizatorzy pragną wskazać i opisać gminy, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom.

W tym roku zgłoszenia przyjmowane były do 3 listopada, za pomocą specjalnej ankiety.



powrót