Rozpoczęto budowę Muzeum Historii Żydów Polskich

30-06-2009

30 czerwca 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uczestniczył w uroczystej inauguracji budowy Muzeum Historii Żydów Polskich.

W uroczystości, która odbyła się pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, uczestniczyli także: Hanna Gronkiewicz- Waltz - Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Jerzy Halbersztadt - dyrektor MHŻP i przewodniczący francuskiego oraz amerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum, Marian Turski - przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH i Rady Muzeum oraz dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta- Paweł Barański.

Utworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i stopniowo inicjatywa ta zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Od końca 2005 roku Muzeum jest wspólną instytucją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stowarzyszenia ŻIH.

Budowa Muzeum, które wraz z otaczającą zielenią zajmie powierzchnię ok. 13 tys. mkw.,ma się zakończyć po 33 miesiącach od daty podpisania umowy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto stołeczne Warszawa przeznaczyły na ten cel ponad 150 mln zł.powrót