Tłum zwiedzających w Muzeum Historii Żydów Polskich

19-04-2013

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Muzeum Historii Żydów Polskich, które od 19. kwietnia br. prowadzi działalność programową w nowym budynku na warszawskim Muranowie. W ramach trwających przez pierwszy weekend dni otwartych ( 20 i 21 kwietnia br.) placówkę odwiedziło ponad 15 tys. gości z Polski i zagranicy.

Zwiedzający muzeum podziwiali niezwykłą architekturę – zwłaszcza hol. Przewodnicy oprowadzali grupy po różnych miejscach budynku, po drodze zaglądając do sali projekcyjnej na film – wirtualną podróż po wystawie głównej (której instalacja potrwa do końca 2013 roku).

Niemal 1000 widzów obejrzało przedpremierowe pokazy filmu „Rotem” w reż. Agnieszki Arnold, a ponad 300 słuchaczy zgromadził fascynujący wykład prof. Samuela Kassowa, opowiadającego o historii i zbiorach Archiwum Ringenbluma. Prawdziwe oblężenie przeżywało centrum edukacyjne, które przygotowało wiele warsztatów. Odbyło się również niezwykłe spotkanie z Ocalałymi oraz debata: „Trzy razy pod prąd. Karski, Ringelblum, Lemkin”.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. To pierwsza w Polsce publiczno-prywatna instytucja tego typu stworzona wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Jest wspierana przez darczyńców z całego świata. Najwyższe dotacje zostały przekazane przez Fundację Taube Foundation for Jewish Life and Culture, Fundację Koret (7 mln dolarów) oraz dom inwestycyjny dr Jana Kulczyka (20 mln zł).

Szacunkowy koszt inwestycji infrastrukturalnych tj. budowy siedziby i Wystawy Głównej Muzeum wynosi ponad 320 mln złotych, z czego po ok. 90 mln złotych przekazał resort kultury oraz miasto, które są odpowiedzialne za budowę Muzeum. Żydowski Instytut Historyczny wziął na siebie finansowanie ekspozycji. Aktualnie organizatorem MHŻP jest miasto, które po oddaniu muzeum do użytku przekaże je MKiDN; jednakże gospodarzem instytucji będzie ŻIH.

MHŻP ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury, otwartym miejscem spotkań w unikatowym budynku zaprojektowanym przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. Placówka ma ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i ekspozycje czasowe. Ekspozycja podzielona będzie na osiem galerii dokumentujących różne etapy tysiącletniej historii Polaków i Żydów.

Otwarcie muzeum jest planowane 8 do 12 miesięcy od czasu zakończenia budowy. Liczbę zwiedzających szacuje się na minimum 250 tys. rocznie.

1-3 maja br. Muzeum Historiii Żydów Polskich będzie zamknięte, ponownie zaprasza od soboty 4 maja. Program wydarzeń kulturalnych, spacerów i działań edukacyjnych można znaleźć na stronie: http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/cms/program/powrót