VIII Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Gala nagród

03-10-2016

Na zdjeciu: Wicepremier,
 minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręcza główną nagrodę Henrykowi Jureckiemu za film Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi Fot. Festiwal Filmowy NNW

Na zdjeciu: Jarosław Sellin wręcza statuetkę dla Krzysztofa Klenczona Drzwi do wolności - żonie artysty,
 Alicji Klenczon Fot. Festiwal Filmowy NNW

 

Film Henryka Jureckiego "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi" zdobył główną nagrodę zakończonego 1 października br. w Gdyni VIII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". "Złoty opornik" reżyserowi wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W gali uczestniczył także wiceminister Jarosław Sellin, który wręczył statuetkę dla Krzysztofa Klenczona „Drzwi do wolności” - żonie artysty, Alicji Klenczon.

 

Gala zakończenia festiwalu odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Film "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi" uhonorowano za "filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady". Bohaterem filmu jest Hieronim Bednarski skazany przez Sąd Wojskowy w Opolu na karę śmierci. Wyrok został wykonany w 1953 roku. Po latach, rodzina podejmuje próbę odnalezienia jego szczątków i pochowania w stronach rodzinnych.

Wręczając nagrodę reżyserowi wicepremier Piotr Gliński pogratulował zwycięzcy i wszystkim festiwalowym artystom.

„Będziemy chcieli, żeby te filmy widziała cała Polska i cały świat. Dopóki ja będę miał na to wpływ, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie miało obowiązek wspierania tego rodzaju imprez, w zasadzie oddolnych i obywatelskich" - zadeklarował prof. Gliński.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia: I wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film "Odnaleziony walc", II wyróżnienie dla filmu pt. "Ojcu", reżyseria: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya, a III wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za film "Kotwica PW - tylko trzy maźnięcia".

Najlepsza audycja radiowa

Za najlepszą audycją radiową uznano "Komandora" Jolanty Rudnik. Dziękując za nagrodę za najlepszą audycję radiową, Jolanta Rudnik z Radia Koszalin powiedziała, że jej reportaż opowiada o "niezwykłym człowieku", o komandorze Stanisławie Mieszkowskim - przedwojennym oficerze Marynarki Wojennej, który bronił Helu w 1939 r., a po wojnie był krótko kapitanem portu w Kołobrzegu, a potem komendantem oficerskiej szkoły Marynarki Wojennej. W październiku 1950 r. został aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu, oskarżony o szpiegostwo. Dostał wyrok kary śmierci i w 1952 r. w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy został stracony. Szczątki komandora zostały odnalezione wiosną 2013 r. na warszawskich Powązkach, na Łączce.

Jury oceniające reportaże radiowe przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż "Testament" oraz Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja".

Pozostałe nagrody

Na gali przyznano także kilka innych nagród. Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film "Ojcu". Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi" (reż. Henryk Jurecki), "Zapora" (reż. Konrad Starczewski), "Tora i miecz" (reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek), "Dotknięcie Anioła" (reż. Marek Tomasz Pawłowski).

Nagroda dyrektora Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" przypadła filmowi "303" w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za "artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin".

Seminaria, panele dyskusyjne, koncerty

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to największa polska impreza prezentująca przede wszystkim filmy opowiadające o polskich bohaterach z lat 1939-1989. W tym roku zgłoszono 64 filmy, z czego do konkursu zakwalifikowano 27 obrazów. W przypadku słuchowisk rywalizowało 15 audycji.

W trakcie festiwalu odbyły się trzy konkursy w ramach projektu "Młodzi dla Historii". Były to konkursy: filmowy, do którego zakwalifikowano 15 obrazów; modowy, w ramach którego przedstawiono 14 stylizacji inspirowanych historią, oraz teatralny z czterema spektaklami napisanymi i zrealizowanymi przez młodzież.

Na festiwal składały się także liczne seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami oraz wystawy, koncerty i spektakle teatralne. W jednym z paneli "Gusen - wojna o pamięć" wzięła udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin.

/źródło: MKiDN, PAP/powrót