"W sercu kraju" - kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

14-05-2013

Pierwsza tak obszerna prezentacja międzynarodowej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i jednocześnie największy z dotychczasowych projektów wystawienniczych tej instytucji.  Wystawa "W sercu kraju" odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, który 14 maja br. był gościem jej uroczystego otwarcia.


Uroczyste otwarcie wystawy "W sercu kraju" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. fot.: Danuta Matloch


Uroczyste otwarcie wystawy "W sercu kraju" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. fot.: Danuta Matloch

 


Uroczyste otwarcie wystawy "W sercu kraju" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. fot.: Danuta Matloch


Uroczyste otwarcie wystawy "W sercu kraju" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. fot.: Danuta Matloch

„Muzeum jest ambasadorem tej aktywności twórczej, w której Polska ma spore zaległości”- mówił minister Bogdan Zdrojewski. „To, co zostało na wystawie pokazane to dorobek skąpy, patrząc na czas gromadzenia tych zbiorów, i przebogaty, patrząc na jakość i reprezentatywność rzeczy pozyskanych przez dyrekcję muzeum. Odnajdując w pamięci wnioski na poszczególne obiekty przypominam sobie zawsze idealne trafienia i wybory. Wskazują one jak ważne jest docenianie wszystkiego, co kreatywne, nowoczesne, oryginalne" – podkreślał szef resortu kultury.

Ekspozycja gromadzi ponad 150 prac z kolekcji  tworzonej od momentu powstania placówki  w 2005 r. To m. in. najnowsze nabytki, jak obraz Wilhelma Sasnala przedstawiający skafander astronauty oraz "List" Goshki Macugi – sfinansowany przez zbiórkę publiczną kilkumetrowy gobelin. Obok najwybitniejszych przedstawicieli sztuki polskiej, takich jak Mirosław Bałka, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Zbigniew Libera czy Józef Robakowski, znajdą się dzieła twórców z całego świata, m. in. z Izraela, Chorwacji, Egiptu, Meksyku i Libii, jak Yael Bartana czy Sanja Iveković.

Dotychczas fragmenty kolekcji prezentowane były w tymczasowej siedzibie Muzeum na wystawach "Sztuka cenniejsza niż złoto" oraz "3 x TAK", na niedawnej prezentacji w Pałacu Prezydenckim "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro", a także podczas pokazów zagranicznych: w Instytucie Sztuki Współczesnej KW w Berlinie ("Wczesne lata", 2010), Instytucie Polskim w Rzymie ("Vede Cose Che Non Ci Sono", 2010) oraz w Biełych Pałatach w Moskwie ("Audytorium Moskwa", 2011). Pojedyncze dzieła z kolekcji podróżowały do wielu prestiżowych muzeów i galerii sztuki w Polsce i za granicą. Rzeźba "Czarny papież i czarna owca" Mirosława Bałki prezentowana będzie na wystawie głównej tegorocznego Biennale Sztuki w Wenecji.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z powieści Johna M. Coetzee’ego, w której "serce kraju" jest dziurą, pustką, trudnym do zaspokojenia fantazmatem fizycznego spełnienia i dojrzewania (tożsamości, ciała, identyfikacji ze wspólnotą). Prezentowane prace utworzą kilka przecinających się osi tematycznych, takich jak globalizacja historii sztuki, związki między miastem a współczesną produkcją artystyczną, emancypacyjne narracje w sztuce, problematyka (konstruowania) pamięci i historii, język i etyka nowoczesności, społeczne zaangażowanie artystów, a także – temat rzadko podejmowany na wystawach sztuki współczesnej – manifestacje duchowości. Ekspozycję uzupełnia interdyscyplinarny program towarzyszący: performansy, wykłady i sesje naukowe, pokazy filmowe, warsztaty oraz spotkania z ekspertami .

W kolekcji MSN znajdują się prace zakupione w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" (2013 r.- 2, 5 mln zł, 2012 r. – 2, 7 mln zł, 2011 r.- 2,3 mln zł),  jak również dary i depozyty artystów, osób prywatnych oraz firm. Niektóre z prac nabyto dzięki wsparciu członków i darczyńców Towarzystwa Przyjaciół MSN lub powstały na zamówienie Muzeum, podczas realizowanych wystaw i projektów publicznych – dzieła Sanji Iveković, Zbigniewa Libery, Sharon Hayes oraz Pawła Althamera. Na zbiory Muzeum składają się także archiwa artystyczne, m. in. ponad 150 tysięcy negatywów wybitnego fotografa Eustachego Kossakowskiego czy zbiór filmów i fotografii dokumentujących działalność niezwykle istotnej dla polskiej sztuki po 1989 roku Pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz liczący kilkaset tytułów zbiór filmów artystów dostępny online pod szyldem Filmoteka Muzeum.

Wystawa "W sercu kraju"  w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (w byłym pawilonie meblowym "Emilia") potrwa do 6 stycznia 2014 r.powrót