Wiceminister Jarosław Sellin na Narodowym Kongresie Rodziny

22-03-2018

fot. PAP/Marcin Obara

fot. PAP/Marcin Obara

fot. PAP/Marcin Obara

 

-W czasach, kiedy Polska była pozbawiona państwowości, tylko rodzina mogła być tą instytucją, w której młodego człowieka można było wychować na Polaka - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas Narodowego Kongresu Rodziny.

21 marca 2018 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Narodowy Kongres Rodziny. Hasłem tegorocznego spotkania była "Niepodległa, Rodzinna". Na kongresie poruszane były takie tematy jak: "Rola rodziny w kształtowaniu wartości" oraz "Prezentacja założeń ustawy - Samorząd dla Rodziny”.

Niepodległość Polski i rodzina

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że niepodległość Polski związana jest z rodziną. "Niepodległa, żeby była niepodległa, musi być rodzina. Gdy polskość nie mogła być kultywowana w państwowości, bo Rzeczpospolita była jej brutalnie pozbawiona, kultywowano tę polskość w tradycji rodzinnej. Tylko rodzina mogła być tą instytucją, w której młodego człowieka można było wychować na Polaka" - powiedział wiceminister.

Sellin nawiązał do hasła Kongresu: "Sprzężenie w jednej myśli wątków narodu i rodziny nie tylko pozbawione jest sprzeczności, jakichś zgrzytów semantycznych; ono jest wewnętrznie spójne. Dzieje się tak dlatego, że pomiędzy najmniejszą wspólnotą, jaką jest rodzina, a największą, jaką jest naród, istnieje fundamentalny związek, który jest fundamentem cywilizacyjno-kulturowym Rzeczypospolitej" - ocenił wiceminister.

Hasło Kongresu miało przypomnieć prawdy nieuświadomione, że rodzina to miejsce budowania bezpieczeństwa, przedsiębiorczości, odpowiedzialności, odwagi, męstwa, aktywności społecznej i wielu innych cnót, które tworzą silną społeczność obywatelską – silny Naród.

Rodzina i naród są elementami naturalnego porządku

"Na uznaniu tego porządku wzniesiono nie tylko ład kulturowy RP, ale także strukturę wobec tego ładu pierwotną, czyli całą cywilizację zachodnioeuropejską. To wielkie dzieło ducha i intelektu naszych przodków, opierające się na filarach religii chrześcijańskiej, filozofii greckiej i prawa rzymskiego" - mówił Sellin. Zwrócił uwagę, że obecnie te filary chwieją się, szczególnie w państwach zachodniej Europy.



powrót