Wicepremier Gliński: dwukrotnie zwiększymy limit dla twórców

29-09-2017

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski


Limit dla twórców, od którego będzie można liczyć 50-proc. koszty uzysku, zostanie dwukrotnie zwiększony - poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Przygotowywanej od roku ustawie, która ma przywrócić ulgi dla twórców poświęcony był briefing prasowy w Sejmie, w którym uczestniczył również wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Jak pamiętamy wszyscy, w roku 2012 r. poprzedni rząd zlikwidował ulgi dla twórców. Nasz rząd wprowadził do prac rządu ustawę, która miała przywrócić te ulgi. Pracujemy nad nią już od roku i dziś mamy pierwszą dobrą informację. Jest zgoda, decyzja pana premiera Morawieckiego, Ministerstwa Finansów, na to, żeby dwukrotne zwiększyć limit, od którego można liczyć 50-proc. koszty uzysku, co dla wszystkich środowisk twórców, artystów, dziennikarzy, naukowców, myślę, że jest dobrą wiadomością" - powiedział wicepremier Gliński.

Dodał, że limit zostanie zwiększony z ok. 80 tys. zł do ok. 160 tys. zł. "I do takiej sumy będzie można odliczać te koszty 50 proc." – dodał minister kultury. Nie wykluczył, że w przyszłym roku limit znów zostanie podniesiony lub zniesiony.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że podniesienie limitu ulgi dla twórców to dla budżetu koszt ok. 200 mln zł.

Według prof. Glińskiego w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wpisane są elementy rozwojowe związane z kulturą, w tym z kulturą cyfrową, z przemysłami kreatywnymi.

"Wiemy, że to są najbardziej dynamiczne czynniki rozwojowe. Kultura to także gospodarka i to jest ta kreatywność, która na styku właśnie technologii, gospodarki i kultury jest nam bardzo potrzebna, żebyśmy byli państwem innowacyjnym i nowoczesnym" – powiedział wicepremier Gliński.

Dodał, że lista zawodów, które są uprawnione do ulgi, zostanie utrzymana. "Nie chcemy kogoś wyłączać z tej grupy, raczej kogoś włączać" - powiedział. Dodał, że na razie jest to propozycja, która we wtorek (3 października br.) musi być zatwierdzona przez rząd. Poinformował, że zmiana miałaby obowiązywać od przyszłego roku.

Ministerstwo finansów zapowiedziało, że w najbliższych dniach podejmie decyzje o racjonalnej reformie w tym zakresie.

Twórcom przysługuje ulga w PIT - mogą korzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Od 2013 r. wprowadzono jednak jej ograniczenie; 50 proc. koszty nie mogą przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42 tys. 764 zł. Oznacza to, że nie mają zastosowania do dochodów uzyskanych po przekroczeniu 85 tys. 528 zł.

/źródło: MKiDN, PAP/powrót