Wicepremier Gliński otworzył Międzynarodowe Targi Książki. „Cieszymy się, że zostaliśmy docenieni”

25-04-2018

fot. PAP/EPA Ali Haider

fot. PAP/EPA Ali Haider

fot. PAP/EPA Ali Haider

fot. Instytut Książki

fot. Instytut Książki

fot. Instytut Książki

fot. Instytut Książki

fot. Instytut Książki

fot. Instytut Książki

fot. Instytut Książki

fot. Instytut Książki

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah bin Zayed al Nahyan w środę 25 kwietnia otworzyli Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi. Minister kultury prof. Gliński podkreślił, że cieszy się z tego, iż zostaliśmy docenieni. Międzynarodowe Targi Książki to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. Polska po raz pierwszy jest tam gościem honorowym.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie drzwiami do świata arabskiego”

- Zjednoczone Emiraty Arabskie są doskonałym wejściem, drogą, drzwiami do świata arabskiego, bo to jest kraj nastawiony na kooperację, na dialog z cywilizacją zachodnią, cywilizacją chrześcijańską. Oni są bardzo przychylni tej rozmowie – powiedział w środę 25 kwietnia w Abu Zabi po otwarciu 28. Międzynarodowych Targów Książki wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Zwrócił również uwagę, że „stawiają coraz bardziej na turystkę i kulturę”.
Wicepremier Piotr Gliński wskazał, że są bezpośrednie połączenia lotnicze z Krakowa, Warszawy i Katowic do ZEA. „Marzę, żeby te tłumy turystów z obu krajów przyjeżdżały oglądać nasze dzieła sztuki, bo wywozić ich i eksponować w innych krajach raczej nie będziemy” – zaznaczył.

„Cieszymy się, że zostaliśmy docenieni”

Jak mówił wicepremier Piotr Gliński, Polska jest dla nich atrakcyjna, ponieważ „jesteśmy drogą do Europy, do Unii Europejskiej i tylko się z tego cieszyć, że zostaliśmy tak docenieni”.
- Musimy pamiętać, że przyszłość świata przesuwa się w jakimś sensie z Europy do Azji, także do świata arabskiego i zwłaszcza te kraje arabskie, które potrafią we współczesnym świecie dobrze wybierać, w tym sensie, że nie stają się konfrontacyjne, wręcz przeciwnie, korzystają z dobrej współpracy, są przyszłością nas wszystkich, bo to jest sprawa procesów globalnych – podkreślił minister kultury.
Na czwartek 26 kwietnia zaplanowano spotkanie z minister kultury i rozwoju nauki Nurą bint Muhammad al-Kabi.

Prezentacja Polski w Abu Dhabi

Na polskim stoisku na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi odbyły się spotkania z najważniejszymi aktorami targów, czyli pisarzami. O swoich książkach i warsztacie literackim opowiadał Rafał Kosik. Odbyły się wykłady na temat polskiego rynku wydawniczego (Łukasz Michalski, dyrektor PIW) oraz stosunków arabsko-polskich na przestrzeni wieków (prof. Janusz Danecki), jak również przegląd polskiej muzyki 1918-2018 (Marcin Trzęsiok). Nie zabrakło opowieści o Polsce poprzez (cyfrową) książkę (Tomasz Gruszkowski), a także spotkań o literaturze dla dzieci i dorosłych z udziałem Katarzyny Janusik (Warstwy), Katarzyny Sienkiewicz-Kosik (Powergraph) i Ewy Bolińskiej-Gostkowskiej (Znak).

Powodzeniem cieszył się koncert Tęgich Chłopów połączony z warsztatami tańca oraz pokaz kulinarny Polish Food by Zuma.

 
Źródło: /PAP, MKiDN/ 


powrót